Premier: bezpieczeństwo najważniejszym celem polityki zagranicznej
Najważniejsze zadanie polskiej polityki
zagranicznej to zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno w sferze
militarnej jak i gospodarczej - powiedział premier Jarosław
Kaczyński posiedzeniu Rady Politycznej PiS.
Chcemy tarczy ale nie za wszelką cenę
Oświadczył, że polski rząd chce umieszczenia w Polsce tarczy antyrakietowej, ale "nie za wszelką cenę". Chcemy tarczy antyrakietowej, ale nie za wszelką cenę, pod pewnymi warunkami. Zgadzając się na to, umacniamy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, a więc nasze bezpieczeństwo - ocenił szef rządu.
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, "w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo ma aspekt tradycyjny, związany przede wszystkim z bezpieczeństwem militarnym, (...) oraz aspekt gospodarczy" - związany głównie ze sferą energetyki.
W ocenie premiera, zapewnienie bezpieczeństwa w tych sferach to dwa podstawowe cele polskiej polityki zagranicznej. Państwo które jest zagrożone w tradycyjnym tego słowa znaczeniu lub naciskami w sferze energetycznej (...) w oczywisty sposób nie może realizować swoich innych zadań - powiedział premier.
Premier: nasze stosunki z Niemcami poprawiły się
Zdaniem premiera, mamy w tej chwili "wyraźną poprawę stosunków z Niemcami". Warto przypomnieć, że te stosunki zaczęły się psuć przy końcu lat 90. kiedy jako żywo nie byliśmy przy władzy i zastaliśmy stan pod tym względem bardzo niedobry. Obciążanie nas odpowiedzialnością za to, że powstały między naszymi państwami pewne poważne problemy jest, łagodnie mówiąc, nieporozumieniem - powiedział premier.
Dodał, że choć czyni to z bólem, to musi wspomnieć o pewnym elemencie relacji polsko-niemieckich. Nie może w UE być tak, żeby w relacjach między dwoma krajami Unii nie były do końca wyjaśnione kwestie wzajemnych relacji odnoszących się do spraw granicznych, historycznych. W tym wypadku chodzi o sprawy własności i niemieckich roszczeń - stwierdził J. Kaczyński.
Premier: oczekujemy polsko-niemieckiego oświadczenia
Jak podkreślił premier, rząd oczekuje wspólnego oświadczenia władz obu państw, że "te roszczenia ani w prawie międzynarodowym, ani niemieckim, ani polskim nie mają żadnych podstaw". Premier dodał, że tego rodzaju formuła została w rozmowach departamentów prawnych MSZ-ów Polski i Niemiec wypracowana już w zimie.
Niestety nie jesteśmy w stanie doprowadzić, by ona publicznie padła. A to jest rzecz - ze względu na charakter Unii Europejskiej, na zobowiązania jakie poszczególni członkowie podejmują - absolutnie konieczna - powiedział Jarosław Kaczyński. W maju Polskę odwiedzi Tony Blair
Szef rządu uznał też, że Polskę łączą dobre stosunki z Wielką Brytanią. Poinformował, że w maju odwiedzi Polskę brytyjski premier Tony Blair. Będzie na konsultacjach w sprawach unijnych. Takich konsultacji w Warszawie odbyło się już wiele i będzie ich jeszcze więcej - zapowiedział premier.
Ocenił, że stosunki z Francją są "takie jak w wypadku wszystkich innych państw europejskich" - mamy teraz do czynienia z "wielkim oczekiwaniem" na wynik wyborów prezydenckich we Francji.
Mamy dobre stosunku z Włochami, bardzo dobre stosunki z Watykanem- stwierdził J. Kaczyński. Podkreślił też, że zostały nawiązane "osobiste stosunki z innym bardzo ważnym politykiem UE - premierem Holandii, a co za tym idzie z Holandią".
"W stosunkach z Rosją musimy wykazać wielką cierpliwość"
J. Kaczyński przyznał, iż kontakty z Rosją są trudne. Premier powtórzył to, co - jak powiedział - zostało zawarte w zaleceniach skierowanych przez niego do minister spraw zagranicznych, że "w sprawach naszych stosunków z tym wielkim sąsiadem, z którym historia powiązała nas w tak mocny i jednocześnie skomplikowany sposób, trzeba przede wszystkim wykazywać wielką cierpliwość".
I zdawać sobie sprawę, że jest to problem na lata, na wiele lat, że to jest problem, którego szybko, na zasadzie poszukiwania jakiegoś błyskotliwego sukcesu z całą pewnością nie rozwiążemy. Tu musimy się do siebie jakby na nowo przyzwyczaić. Rosjanie nie są chyba jeszcze do końca przyzwyczajeni do niepodległej, podmiotowej w sensie politycznym i odgrywającej w tej części Europy dużą rolę Polski- powiedział premier.
"Władze w sposób przemyślany zabiegają o pozycję Polski"
J. Kaczyński oświadczył, że władze w sposób przemyślany zabiegają o pozycję Polski. Zaznaczył, że musimy mieć dobre, intensywne stosunki z państwami naszego regionu: z jednej strony z Grupą Wyszehradzką (obok Polski współtworzą ją Czechy, Słowacja i Węgry), z drugiej z państwami bałtyckimi. Bardzo ważne są również nasze relacje ze Skandynawią.
Premier podkreślił, że intensywne kontakty wiążą Polskę także z pozostałymi państwami szeroko rozumianego regionu: Ukrainą, Mołdową, Gruzją.
Mamy do czynienia z trudnymi, bolesnymi wydarzeniami na Ukrainie. Tutaj są kontakty. W przyszłym tygodniu będzie w Warszawie premier Wiktor Janukowycz. Będziemy rozmawiać, nie chcemy się wtrącać w sprawy wewnętrzne nieproszeni, ale wszędzie gdzie jest możliwa jakaś pomoc będziemy jej udzielać - powiedział szef rządu.
Dodał, że ważnym wyzwaniem polityki zagranicznej jest też intensyfikacja polityki zagranicznej w stosunku do takich krajów jak Indie Chiny, Japonia, Indonezja, Wietnam i inne duże państwa Azji.