Trwa ładowanie...
18-04-2016 12:05

Premier Belgii wziął stronę krytykowanego ministra, który mówił o tym, że społeczność muzułmańska "tańczyła z radości" po zamachach w Brukseli

• Szef MSW Belgii: muzułmanie cieszyli się z zamachów w Brukseli
• Po tej wypowiedzi minister spotkał się z krytyką innych członków rządu
• Premier Belgii Charles Michel: były wyrazy poparcia dla tych ataków

Premier Belgii wziął stronę krytykowanego ministra, który mówił o tym, że społeczność muzułmańska "tańczyła z radości" po zamachach w BrukseliŹródło: AFP, fot: VIRGINIE LEFOUR / Belga
d3jh5w8
d3jh5w8

Minister spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon powiedział w sobotę dziennikowi "De Standaard", że znacząca część społeczności muzułmańskiej tańczyła z radości po zamachach z 22 marca, w których zginęło 32 ludzi. Minister mówił też, że ci, którzy wspierają terroryzm, to rak, wymagający usunięcia.

Wypowiedzi ministra z Narodowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) spotkały się z krytyką innych członków rządu oraz przedstawicieli opozycji. Jedni żądali, by Jambon przedstawił dowody, inni domagali się od niego natychmiastowych przeprosin.

Premier Belgii Charles Michel wziął w niedzielę wieczorem stronę krytykowanego ministra, oświadczając, że do Rady Bezpieczeństwa Narodowego wpłynęły informacje o wyrazach poparcia dla tych, którzy zaatakowali w Brukseli.

- Mogę potwierdzić, że były wyrazy poparcia dla tych ataków - podkreślił szef rządu w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że takie poparcie wyrażała tylko niewielka mniejszość. - Nie wolno tego generalizować ani tuszować - zaakcentował i wyraził przekonanie, że szef MSW nie generalizował.

d3jh5w8

Rząd Michela jest krytykowany za sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa w okresie przed zamachami w Brukseli. Jambon i minister sprawiedliwości Koen Geens zaoferowali w końcu marca podanie się do dymisji, ale premier poprosił ich, by pozostali na stanowiskach.

Z rządu odeszła natomiast w piątek minister transportu Jacqueline Galant, która podała się do dymisji w związku z oskarżeniami, że kłamała twierdząc, iż nie otrzymała poufnego raportu KE z 2015 roku wskazującego na "poważne braki" w sferze bezpieczeństwa na lotniskach w Belgii.

d3jh5w8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jh5w8
Więcej tematów