Premier będzie powoływał i odwoływał prezesa NFZ
Premier będzie powoływał i odwoływał prezesa
Narodowego Funduszu Zdrowia na wniosek ministra zdrowia - tak
zdecydował Sejm uchwalając nowelizację ustawy zdrowotnej.
13.07.2006 | aktual.: 14.07.2006 00:10
W myśl projektu, prezesa NFZ ma powoływać i odwoływać premier, na wniosek ministra zdrowia. Z kolei Rada Funduszu, która obecnie - na wniosek szefa resortu zdrowia - powołuje i odwołuje prezesa, będzie tylko wyrażać swoją opinię w tej sprawie.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 227 posłów, przeciwnych było 191, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm przyjął także poprawkę zgłoszoną przez grupę posłów PiS, w myśli której Rada Funduszu na wyrażenie tej opinii ma nie więcej niż 14 dni. Jeżeli w tym terminie jej nie wyrazi, zakłada się, że jest to opinia pozytywna.
Nowelizacja zakłada także, że w przypadku rażącego naruszenia obowiązków ustawowych przez prezesa NFZ, premier na wniosek ministra zdrowia może go odwołać, bez zasięgania opinii Rady Funduszu.
Zdaniem wnioskodawców - posłów PiS, nowelizacja ma na celu zwiększenie kontroli ministra zdrowia nad NFZ. Podobnego zdania jest wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, który powiedział, że propozycja zmiany jest zgodna z programem PiS, w którym zapowiadano wzmocnienie kontroli rządu nad NFZ.
Tymczasem w ocenie PO i SLD zmiana ustawy zdrowotnej dotycząca sposobu powoływania prezesa NFZ ma umożliwić odwołanie obecnego prezesa Funduszu Jerzego Millera i powołanie na to stanowisko posła PiS Andrzeja Sośnierza.
Pierwotnie w projekcie nowelizacji posłowie proponowali, żeby prezesa Funduszu powoływał i odwoływał minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu. Jednak we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia posłanka PiS Jolanta Szczypińska zgłosiła autopoprawkę do projektu, tak, aby było to w gestii szefa rządu.
Odwołania Millera ze stanowiska prezesa Funduszu chciał ustępujący premier Kazimierz Marcinkiewicz, który zwrócił się w maju do prezesa NFZ, by zrezygnował ze stanowiska. Premier zarzucił Millerowi, że nie informował rządu o dodatkowych środkach w NFZ. Chodzi o dodatkowe 240 mln zł na podwyżki dla pracowników z podstawowej opieki zdrowotnej oraz rezerwę w wysokości 800 mln zł, która ma być przeznaczona na podwyżki dla pracowników medycznych od października tego roku.
Wówczas na prośbę premiera minister zdrowia Zbigniew Religa złożył wniosek o odwołanie Millera i powołanie na jego miejsce Sośnierza. W Radzie Funduszu zabrakło jednak jednego głosu do odwołania Millera.
Sośnierz, obecnie poseł PiS, był szefem Śląskiej Kasy Chorych. Był również posłem Platformy Obywatelskiej, z której odszedł, bo publicznie krytykował kierownictwo swej partii za brak porozumienia z PiS.