Trwa ładowanie...
08-08-2014 10:10

Premier Australii Tony Abbott ostrzega Putina: niech wycofa swoje siły znad ukraińskiej granicy

W odpowiedzi na rosyjskie sankcje wobec Zachodu premier Australii Tony Abbott określił Federację Rosyjską mianem państwa tyranizującego społeczność międzynarodową. Ostrzegł jednocześnie Moskwę przed możliwością zaostrzenia zachodnich restrykcji.

Premier Australii Tony Abbott ostrzega Putina: niech wycofa swoje siły znad ukraińskiej granicyŹródło: PAP/EPA, fot: Graham Denholm
dj3mfbc
dj3mfbc

Australia znalazła się na ogłoszonej w czwartek liście państw objętych rosyjskim zakazem importu produktów spożywczych.

Abbott powiedział, że sankcje Rosji będą miały nikły wpływ na australijską gospodarkę. Mimo to rząd Australii podejmie odpowiednie kroki, aby wesprzeć krajowych rolników i zrekompensować im potencjalne straty - dodał premier. Szacuje się, że rocznie Australia eksportuje do Rosji artykuły spożywcze na kwotę 370 mln dolarów.

"Jeśli Rosja nie wycofa wojsk..."

Abbott zapowiedział, że jego rząd będzie apelował do społeczności międzynarodowej o zaostrzenie sankcji nałożonych na Rosję, jeżeli ta nie wycofa swych wojsk znad ukraińskiej granicy. - Obecnie obserwujemy koncentrację rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy. (...) Jeżeli dojdzie do przemieszczenia wojsk, wtedy nie będzie można mówić o misji humanitarnej, będzie to inwazja - powiedział Abbott dziennikarzom w Sydney.

- Trzeba powiedzieć to jasno: Rosja jest państwem tyranizującym. (...) Chcę powiedzieć prezydentowi (Władimirowi) Putinowi, że jeżeli chce być postrzegany jak światowy przywódca, a nie jak międzynarodowy wyrzutek, to niech wycofa swoje siły. Zostań poza granicą (Ukrainy), niech Ukraińcy rozwiążą swoje sprawy sami - mówił Abbott.

dj3mfbc

Premier dodał, że władze w Moskwie mogą uniknąć dalszych restrykcji pod warunkiem spełnienia kilku warunków dotyczących polityki wobec Ukrainy. - Rosja może uniknąć mocniejszych sankcji, jeżeli wycofa swoje siły znad ukraińskiej granicy, zacznie szanować niepodległość Ukrainy, przestanie ingerować w wewnętrzne sprawy tego kraju i skończy z wspieraniem prorosyjskich separatystów - wyliczył Abbott.

Wzajemne sankcje

Australia nałożyła na Rosję sankcje w marcu po tym, jak Rosja dokonała aneksji Krymu.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w czwartek, że jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. Podał, że zakaz wchodzi w życie 7 sierpnia i ma obowiązywać przez rok.

W ten sposób Rosja odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

dj3mfbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3mfbc
Więcej tematów