Prehistoryczna budowla na dnie jeziora w Szwajcarii
Archeolodzy odkryli w Szwajcarii
pozostałości najstarszej odnalezionej w tym kraju drewnianej
budowli, która znajduje się obecnie na dnie jeziora - donosi
serwis internetowy Swiss Info.
17.09.2007 | aktual.: 17.09.2007 16:27
Odkrycia dokonano na dnie Jeziora Biel, na północny-zachód od Berna, stolicy kraju.
Jak wyjaśnił Alfred Hafner, kierujący podwodnymi pracami archeologicznymi w regionie, budowla pochodzi z 3863 r. p.n.e.
Do ustalenia tak dokładnej daty powstania budowli z drewna naukowcy wykorzystali dendrochronologię - stosowaną w archeologii technikę ścisłego datowania obiektów na podstawie słojów w drewnie.
Zespół nurków z kantonalnej służby archeologicznej poszukiwał na stanowisku Sutz-Lattrigen, w terenie niegdyś gęsto zamieszkanym, pozostałości prehistorycznych osad budowanych na palach nad brzegami jezior.
W Szwajcarii, na brzegach wielu jezior, odkryto pozostałości nadbrzeżnych osad, które przed wiekami budowano na drewnianych platformach, wspartych na palach. Wiele z nich znajduje się obecnie pod wodą z powodu zmiany linii brzegowej.
Jak poinformował Alfred Hafner, najnowsze znalezisko z jeziora Biel różni się od dotychczasowych odkryć. Duża budowla o prostokątnym kształcie znajdowała się pierwotnie w odległości 200 metrów od brzegu, co wykluczało jej funkcje mieszkalne.
Zdaniem naukowców, budynek był wykorzystywany przez prehistorycznych rybaków do przechowywania sprzętu rybackiego i wędzenia ryb.
Archeolodzy prowadzą prace badawcze w okolicach Sutz-Lattringen od 20 lat. Ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych dna jeziora zostało już przeszukane, a na powierzchnię wydobyto tysiące przedmiotów.
Najstarsze odkryte pozostałości nadbrzeżnych osad pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e., najmłodsze z okresu 1750-1660 r. p.n.e.
Osady na palach nad brzegami jezior budowane były przez prehistorycznych mieszkańców Szwajcarii od późnego neolitu - końcowego okresu epoki kamienia - do początków epoki brązu.
Na prehistoryczne pozostałości po raz pierwszy natrafiono nad Jeziorem Zuryskim podczas wyjątkowo suchej zimy 1853-54 r., kiedy to poziom wody w jeziorze był szczególnie niski.
Od tej pory fragmenty osad na palach odnaleziono też nad innymi jeziorami: Biel, Neuchatel, Murten, Zug, Bodeńskim i Jeziorem Czterech Kantonów.