Prawybory w Brzegu i Kluczborku odwołane
Zaplanowane na 18 września prawybory prezydenckie i parlamentarne w Brzegu i Kluczborku (Opolskie) nie odbędą się - poinformował Marcin Palade z Polskiej Grupy Badawczej (PGB). Jednym z powodów jest to, że z udziału w imprezie zrezygnowało Prawo i Sprawiedliwość - powiedział.
PiS ogłosiło, że nie weźmie udziału w żadnych imprezach o charakterze prawyborów. Dodatkowo partia zabroniła organizatorom prawyborów wykorzystywania swojego logo i nazwy. Bez jednego z głównych ugrupowań polskiej sceny politycznej prawybory nie mają sensu - argumentował Palade.
Prawybory miały odbyć się w niedzielę 18 września w Brzegu i Kluczborku - gminach z czołówki rankingu "gmin reprezentatywnych" (takich, w których wyniki wyborów w skali lokalnej są zbliżone do ogólnopolskich). Impreza miała być organizowana wspólnie przez samorządy obu miast i PGB.
Na decyzję o rezygnacji z przedsięwzięcia wpływ miało także milczenie telewizji publicznej, do której organizatorzy wysłali list z propozycją współpracy. Nie wiemy, czy TVP jest zainteresowana, do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - zaznaczył Palade. Dodał, że samorządom Brzegu i Kluczborka zależało na promocji, jaką mogły zapewnić gminom prawybory relacjonowane przez telewizję.
Z ok. 2,5 tys. polskich gmin, pod względem "reprezentatywności" Brzeg jest 15., a Kluczbork 29. W obu gminach uprawnionych do głosowania jest około 60 tys. osób. To duża grupa aktywnych wyborców, której wskazania byłyby zbliżone do rzeczywistości - podkreślił Palade.
Zaznaczył, że instytucja prawyborów przechodzi w Polsce kryzys. Dzieje się tak m.in. dlatego, że imprezy prawyborcze próbują organizować gminy, które nie są reprezentatywne - podsumował.