Prawosławni zaczynają Boże Narodzenie
(PAP)
Prawosławni ze wschodniej Polski rozpoczną w niedzielę - 7 stycznia Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Wypadają one 13 dni później niż u katolików korzystających z kalendarza gregoriańskiego.
05.01.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Największe w kraju skupiska prawosławnych znajdują się w województwie podlaskim. Razem z wyznawcami prawosławia, Boże Narodzenie będą w tym czasie obchodzić także wierni innych obrządków wschodnich: grekokatolicy i staroobrzędowcy, wierni obrządku bizantyńsko-słowiańskiego i ormiańskiego.
Dzień przed Bożym Narodzeniem - 6 stycznia prawosławni zachowują ścisły post, który jest rygorystycznie przestrzegany aż do późnego wieczora, tj. do spożycia uroczystej wieczerzy wigilijnej.
W rodzinach prawosławnych na Białostocczyźnie posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia przaśnym chlebem - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.
Wieczerza wigilijna składać się powinna z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, mają się znaleźć: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości, oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia).
Dwie godziny po północy, czyli już pierwszego dnia świąt, w cerkwiach odprawiane są kilkugodzinne liturgie - uroczyste nabożeństwa będące odpowiednikiem katolickich pasterek. (mk)