Trwa ładowanie...
d4jc344
post
28-11-2004 10:25

Prawosławni rozpoczęli post przed Bożym Narodzeniem

Wyznawcy prawosławia rozpoczęli w
niedzielę 40-dniowy post, zwany filipowym, stanowiący
przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

d4jc344
d4jc344

To odpowiednik adwentu u katolików. W tym roku w obu obrządkach rozpoczęły się one w tym samym terminie.

Adwent wyznawców prawosławia jest dłuższy niż w Kościele katolickim. Zaczyna się zawsze 28 listopada i trwa do 6 stycznia, kiedy przypada Wigilia świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Do tego czasu wszystkie odprawiane w cerkwiach nabożeństwa mają adwentową liturgię z postnymi śpiewami.

Nazwa "post filipowy" pochodzi od apostoła Filipa. Taki post był przestrzegany już w początkach chrześcijaństwa. W 1166 roku jego stałą datę ustanowił sobór w Konstantynopolu.

Jak tłumaczy rzecznik prawosławnej diecezji białostocko- gdańskiej, ksiądz Grzegorz Misijuk, w tradycji chrześcijańskiej 40-dniowy post jest w przygotowaniach do świąt najstarszą formą wyrażania uczuć wiernych.

d4jc344

Podkreśla, że post to nie tylko czas przygotowania do świąt w sensie materialnym - sprzątania domu i ubierania choinki - ale przede wszystkim przygotowania wiernych na spotkanie z Bogiem.

Zaleca się w tym czasie rezygnację z jedzenia posiłków mięsnych, a nawet nabiału. Więcej czasu niż zwykle należy poświęcić modlitwie. Ścisłe przestrzeganie postu w całym adwencie jest indywidualną sprawą wiernych. Bezwzględny post obowiązuje w Wigilię Bożego Narodzenia.

Hierarchowie Cerkwi oceniają, że w Polsce jest 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Właśnie w tej części kraju wierni przy ustalaniu cerkiewnych świąt nadal korzystają z kalendarza juliańskiego.

d4jc344
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jc344
Więcej tematów