PolskaPrawosławne uroczystości ku czci św. Mikołaja

Prawosławne uroczystości ku czci św. Mikołaja

W katedrze prawosławnej w Białymstoku uczczono rocznicę przeniesienia relikwii świętego Mikołaja z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech.

Święty jest patronem białostockiej katedry prawosławnej-najważniejszej świątyni w diecezji białostocko-gdańskiej. W uroczystości wzięły udział tłumy wiernych. W tym roku święto wypadło w czasie katolickiej uroczystości Bożego Ciała i jest dniem wolnym od pracy.

Obchodom ku czci św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub, w asyście innych prawosławnych hierarchów, m.in. abpa Szymona z diecezji łódzko-poznańskiej.

Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.

Ten czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany "cudotwórcą", jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny.

Zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w jego święto. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza. Morze uspokoiły modlitwy świętego.

Św. Mikołaja uważa się także za orędownika osób skrzywdzonych przez los. Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr w Licynii, gdzie święty zmarł 6 grudnia 352 roku jako biskup tego miasta.

Białostocka katedra prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, bowiem Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 roku, po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi świątyni katedralnej.

W katedrze znajduje się, szczególnie czczona, ikona przedstawiająca Świętego Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy (akatysty).

Województwo podlaskie jest uznawane za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że w całym kraju Cerkiew ma ok. 550-600 tys. wiernych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)