Prawosławana Wielkanoc
Nocne nabożeństwo z soboty na niedzielę w
cerkwiach, połączone z procesjami wokół świątyń, to jeden z
najważniejszych elementów obchodów Wielkanocy przez wyznawców
prawosławia w Rosji.
29.04.2005 | aktual.: 29.04.2005 18:01
W tym roku prawosławna Wielkanoc przypada 1 maja, pięć tygodni po świętach katolickich. Według sondażu, którego wyniki opublikowała w piątek agencja Interfax, 80% Rosjan obchodzić będzie w najbliższą niedzielę Wielkanoc, zaś 57% przypadające w tym samym dniu święto pracy.
W Wielki Poniedziałek patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II osobiście rozpoczął proces przygotowania krzyżma. Święty olej jest mieszaniną 50 substancji, głównie olejów roślinnych i wonnych ziół. Krzyżmo używane jest później m.in. do namaszczania przy chrzcie, czy wyświęcaniu ołtarzy. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia.
W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające sąd i ukrzyżowanie Jezusa. Na podobieństwo zdjęcia Chrystusa z Krzyża zdejmuje się z ołtarza "płaszczanicę" - ikonę, często tkaną, która przedstawia złożenie Jezusa do grobu.
Po procesji w świątyni ikona umieszczana jest w w centralnej części cerkwi na specjalnym stole - w ten sposób wygląda Grób Pański, który wierni później adorują.
Wiernych obowiązuje post - nie powinni oni jeść nie tylko mięsa, ale i nabiału. Post może też przybrać formę całkowitego powstrzymania się od posiłków w ciągu dnia. W Wielką Sobotę, w ciągu dnia, podobnie jak w Kościele katolickim następuje święcenie pokarmów. Są to wielkanocne baby, jajka i pascha - danie z białego sera, utartego z masłem i żółtkami z dodatkiem bakalii.
Około godz. 23.00 wierni zbierają się w świątyniach, by pół godziny później wyruszyć w uroczystą procesję wokół cerkwi z zapalonymi świecami. O północy rozpoczyna się zaś uroczyste nabożeństwo.
W Moskwie aby ułatwić wiernym powrót do domów po nabożeństwach przedłużona będzie praca stołecznego metra. Zazwyczaj kursuje ono do 1.00, zaś w nocy z soboty na niedzielę kursować ma do 2.30.
Niektóre restauracje będą miały w swoim menu świąteczne potrawy, jednak cena świątecznego posiłku może wynieść nawet 100 dolarów. Z kolei restauracja "Obłomow" witać będzie swoich gości poświęconymi pokarmami, których będzie można spróbować za darmo. Znajdująca się w pobliżu soboru Chrystusa Zbawiciela restauracja "Wiertinskij" kusi potencjalnych gości paschą, której receptura przygotowania jest tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Krzysztof Klinkosz