Prawo Szczecina do poprawy
Część zapisów uchwały rady miasta w sprawie zasad wynajmu
lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Szczecin została podważona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Jak czytamy w "Kurierze Szczecińskim" skargę na przepisy z 2003 r.
złożyła Anna A., wskazując na niekonstytucyjność miejskiego prawa.
Jak informuje dziennik jeżeli orzeczenie się uprawomocni, o lokal komunalny w Szczecinie będą mogły ubiegać się także osoby w mieście niezameldowane.
Wniosek o przydział mieszkania z puli miasta złożyłam w 1995 r., ale uchwała z czerwca 2003 r. powoduje, że nie mam prawa się o nie ubiegać - mówi Anna A. Traktuje się mnie gorzej, bo nie mam zameldowania w Szczecinie w chwili składania wniosku - dodaje.
Dziś, wśród wielu kryteriów, które muszą spełnić osoby ubiegające się o przydział komunalnego mieszkania, jest obowiązek zameldowania w Szczecinie. Według specjalistów ma to trochę ograniczyć listę oczekujących. Dodają także, że intencją autorów zapisu było zapewne służenie przede wszystkim mieszkańcom Szczecina.
Ponieważ orzeczenie dotyczy unieważnienia części uchwały, Wojewódzki Sąd Administracyjny z urzędu przygotowuje pisemne uzasadnienie. Wyrok jest nieprawomocny.
Gdy zostanie sporządzone uzasadnienie podejmiemy decyzję, czy zaproponujemy radzie miasta zmianę uchwały, czy też zdecydujemy się na drogę kasacyjną przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - wyjaśnia Piotr Landowski z Biura Prasowego UM w Szczecinie.
Obecnie - podaje "Kurier Szczeciński" - na przydział mieszkania w Szczecinie czeka ok. 12 tys. osób. Dodatkowe 2 tys. to lokatorzy z wyrokami eksmisyjnymi, dla których miasto też ma obowiązek zapewnić lokum. (PAP)