Trwa ładowanie...

"Prawo nie działa wstecz". 9-latek od miesiąca na kwarantannie

Kwarantanna 9-latka trwa już prawie miesiąc. Chłopcu nic nie dolega, mimo to jest zamknięty w czterech ścianach. Nie pomogą też nowe zasady dotyczące kwarantanny – nie dotyczą tych, którzy trafili na nią wcześniej. - Dziecko jest więźniem we własnym domu! - twierdzi mama chłopca.

 "Prawo nie działa wstecz". 9-latek od miesiąca na kwarantannie "Prawo nie działa wstecz". 9-latek od miesiąca na kwarantannie Źródło: PAP/EPA, fot: AA/ABACA
d3104sd
d3104sd

W życie weszły nowe zasady kwarantanny. Mimo to z redakcją "Dziennika Wschodniego" skontaktowała się mama 9-latka, który od blisko miesiąca nie może wyjść z domu. - Mój syn na kwarantannie jest już blisko miesiąc. Mimo negatywnych wyników testów na COVID-19 i żadnych objawów choroby, ma siedzieć w domu przez całe ferie, odizolowany od wszystkiego - mówi gazecie.

Miesiąc w domu

Co ciekawe, to czwarta kwarantanna chłopca od 10 stycznia. - Najpierw były dwie szkolne kwarantanny z kontaktu. Potem dodatni wynik u mnie, a po 10 dniach mojej izolacji, dodatni wynik wyszedł córce - wyjaśnia mama 9-latka.

Absurdalny jest fakt, że chłopiec nie może wychodzić z domu, mimo że jest całkowicie zdrowy. - Nie muszę chyba tłumaczyć, jak fatalny wpływ ma to na jego zdrowie i kondycję psychiczną. Szczególnie, że rozpoczęły się tak wyczekiwane przez dzieci ferie – tłumaczy matka.

d3104sd

Sytuacji chłopca nie rozwiązały też przepisy o krótszej kwarantannie. - W sanepidzie usłyszałam jednak, że nie ma takiej możliwości. W naszym przypadku poczucie niesprawiedliwości jest podwójne, bo chodzi o zdrowe dziecko, które jest więźniem we własnym domu – dodaje kobieta.

Stare zasady aktualne

Sprawa 9-latka trafiła już do Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Niestety prawo nie działa wstecz. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub izolację przed 15 lutego, faktycznie obowiązują stare zasady - wyjaśnia "Dziennikowi Wschodniemu" Beata Nadolska z sanepidu.

Izolacja pacjenta może być skrócona, jednak nie wcześniej niż w ósmej dobie. Warunkiem jest brak objawów choroby oraz negatywny wynik testu. - Skrócenie kwarantanny domownika do czasu wprowadzonych zmian następowało po wykonaniu testu w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji. W uzasadnionych przypadkach powiatowy inspektor sanitarny może zdecydować o skróceniu kwarantanny. Konieczny jest jednak pisemny wniosek pacjenta – dodaje Nadolska.

d3104sd

Matka 9-latka złożyła już stosowny dokument. Oczekuje na odpowiedź.

Źródło: "Dziennik Wschodni"

Prognozy Kraski ws. pandemii COVID-19. Czas na redukcję łóżek covidowych?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3104sd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3104sd
Więcej tematów