Trwa ładowanie...
d1628wg
d1628wg

Prawo bankowe niekorzystne dla BGK

Jeśli nie zostanie uchwalona nowelizacja
ustawy Prawo bankowe, to Bank Gospodarstwa Krajowego - ze względu
na obniżenie współczynnika wypłacalności poniżej wymaganego
minimum - nie sprosta zadaniom nakładanym przez rząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1628wg

Obecnie minimalny współczynnik wypłacalności wynosi 8% od wartości aktywów. W Banku Gospodarstwa Krajowego ten wskaźnik po I kwartale tego roku wyniósł 7,92%, podczas gdy na koniec 2001 roku wynosił 24,93% - poinformował dyrektor Departamentu Planowania i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego Arkadiusz Janusz. Według niego, przy zmianie ustawy w poprzednim roku nikt nie pamiętał, że jest coś takiego jak Bank Gospodarstwa Krajowego, który realizuje cele rządowe.

Ustawa Prawo bankowe obowiązująca do końca 2001 roku pozwalała Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Bud-Bankowi na zaliczanie pieniędzy pochodzących z funduszy celowych w poczet własnych funduszy. Dzięki temu banki spełniały wymagane wskaźniki bezpieczeństwa finansowego. Obowiązująca od początku tego roku nowelizacja uniemożliwia ten manewr. To spowodowało zmniejszenie się współczynnika wypłacalności, a tym samym zmniejszenie wiarygodności wobec klientów.

Za powrotem do rozwiązań sprzed 2002 roku opowiedziała się grupa posłów z SLD i PSL. Dlatego złożyła projekt nowelizacji ustawy.(ck)

d1628wg

Podziel się opinią

Share
d1628wg
d1628wg
Więcej tematów