Prawie połowa Polaków zadowolona z sytuacji w kraju
46% Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, 39% jest przeciwnego zdania. Najczęściej zadowoleni są ludzie młodzi, zwłaszcza uczniowie i studenci - wynika z badań przeprowadzonych we wrześniu przez CBOS.
18.09.2008 | aktual.: 18.09.2008 15:12
Biorąc pod uwagę sympatie polityczne, najlepiej oceniają sytuację wyborcy PO. Sympatycy SLD są podzieleni, natomiast zwolennicy PiS i PSL w większości mają zdanie krytyczne.
Z losowo wybranej grupy 1070 dorosłych Polaków 42% negatywnie oceniło sytuację polityczną, co stanowi spadek o 4 punkty w stosunku do sierpnia; 13% miało na ten temat zdanie pozytywne, a 39% było w tej sprawie neutralnych.
O 6 punktów procentowych w stosunku do sierpnia poprawiły się opinie o sytuacji gospodarczej. 34% ankietowanych oceniło ją pozytywnie, 27% negatywnie, 38% wystawiło ocenę neutralną.
Pytani oceniali też swoje miejsce pracy. 57% jest zadowolona z kondycji zakładów, w których są zatrudnieni, 26% uznaje ją za przeciętną, a 11% za złą. Najlepsze noty otrzymały osoby pracujące w zakładach prywatnych i spółkach, których właścicielami są i państwo, i podmioty prywatne. Zdecydowanie najgorsze opinie o swoim miejscu zatrudnienia mają rolnicy.
Nie zmieniły się opinie respondentów CBOS o warunkach materialnych ich gospodarstw domowych. Podobnie jak w sierpniu największą grupę stanowią osoby określające ją jako przeciętną (41%), 39% z niej zadowolonych, zaś 20% ocenia ją negatywnie.
O 6 punktów procentowych w stosunku do sierpnia zwiększyła się liczba osób zadowolonych z poziomu życia i wyniosła ona we wrześniu 43%. Nieznacznie, bo o 3 punkty procentowe - do 14%, spadła natomiast liczna respondentów wyrażających w tej kwestii niezadowolenie. Według sondażu najlepiej żyje się młodym, dobrze wykształconym mieszkańcom największych miast.
CBOS badał również nastroje społeczne dotyczące sytuacji w kraju w najbliższym roku. Okazało się, że 54% ankietowanych jest zdania, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce się nie zmieni, 21% oczekuje zmian na lepsze, a 18% spodziewa się pogorszenia. 61 proc. pytanych nie oczekuje zmian na scenie politycznej, optymistów jest tu 15 proc., zaś pesymistów 16 proc.
Jeśli chodzi o gospodarkę, to 52% ankietowanych uważa, że zmian nie będzie, 27% oczekuje poprawy, a 14% spodziewa się pogorszenia.
Lepsze niż przed miesiącem są przewidywania ankietowanych co do przyszłości sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych. 57% uczestników sondażu uważa, że sytuacja ta nie zmieni się, pesymistów jest 21% i prawie tyle samo - 22% - optymistów. Na poprawę poziomu bytu swojej rodziny liczy 25% badanych, 52% nie spodziewa się zmian, a 16% obawia się pogorszenia.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-9 września br. na reprezentatywnej, losowej próbie 1070 dorosłych mieszkańców Polski.