Prawie połowa Polaków liczy na poprawę w 2006 roku
**42% Polaków liczy w 2006 roku na poprawę warunków materialnych bądź utrzymanie ich na dotychczasowym poziomie. Biedy boi się 21% - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej "Nadzieje i obawy związane z rokiem 2006".**
Według CBOS, osoby liczące na poprawę swoich warunków materialnych mają nadzieję na uzyskanie konkretnych źródeł dodatkowych pieniędzy. Niektórzy respondenci podkreślają, że choć mają nadzieję na poprawę sytuacji materialnej, raczej w nią nie wierzą. Niektórzy mówią o poprawie warunków mieszkaniowych: o uzyskaniu kredytu, kupnie mieszkania, remoncie domu.
Bieda, pogorszenie sytuacji materialnej, brak środków do życia, brak środków finansowych to lęki 21% respondentów. W tym kontekście wymieniano także wzrost opłat lub podwyżki cen oraz utratę świadczeń. Osoby żyjące w złych warunkach częściej niż pozostali wyrażają takie obawy. W porównaniu z początkiem 2005 roku wyraźnie (o 10 punktów) zmniejszył się odsetek osób obawiających się pogorszenia warunków materialnych.
Polacy często wiążą swoje oczekiwania i nadzieje z pracą zawodową (31% badanych). Na kwestię tę zwracały uwagę głównie osoby, które albo są bez pracy, albo mają w niej kłopoty. Znalezienie lepszej pracy lub zmiana obecnej na zgodną z kwalifikacjami pojawia się w wypowiedziach częściej niż obawy przed jej utratą, co wskazuje na zwiększony optymizm co do własnych szans na rynku pracy.
Sprawy związane z pracą wzbudzają obawy 30% badanych. Zwykle jest to lęk przed utratą pracy, bezrobociem, niemożnością znalezienia zatrudnienia. Część zatrudnionych obawia się pogorszenia sytuacji zakładu pracy lub gospodarstwa rolnego: nieurodzaju, bankructwa firmy.
Zdrowie (14%) to trzecia sfera oczekiwań najczęściej pojawiająca się wáwypowiedziach. Respondenci albo mają nadzieję na poprawę stanu zdrowia (własnego lub najbliższych), albo chcą, żeby się przynajmniej nie pogorszyło. Najstarsi badani mówią o tym częściej niż pozostali.
Lęk przed utratą zdrowia, chorobami, kłopotami zdrowotnymi odczuwa co trzeci Polak (33%). Niekiedy obawy wywołane są przez złą sytuację służby zdrowia lub też sytuację materialną: respondenci nie mają pewności, czy będą mieli dostęp do leczenia, czy wystarczy im pieniędzy na leki. Obawy o stan zdrowia rosną wraz z wiekiem.
Żadnych oczekiwań i nadziei nie ma 6% badanych. Ludzie ci niczego dobrego się nie spodziewają, na nic nie liczą. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo, że respondent będzie należał do tej grupy.
Badanie zrealizowano w dniach 6-9 stycznia 2006 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.