PolskaPrawie 80% nastolatków próbowało alkoholu

Prawie 80% nastolatków próbowało alkoholu

Prawie 80% ankietowanych świętokrzyskich nastolatków piło już alkohol, połowa zapaliła choć raz papierosa, 19% przyznało, że próbowało narkotyków, a 8% dopalaczy - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie samorządu województwa.

Prawie 80% nastolatków próbowało alkoholu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W badaniu ankietowym uczestniczyło 2136 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego, w wieku 13-18 lat.

Z badań wynika, że 78% ankietowanych uczniów próbowało już alkoholu. Ponad połowa z nich pierwszy taki kontakt miała w wieku 13-15 lat, a 18% uczniów w wieku od 10 do 12 lat. Podstawowe miejsca inicjacji alkoholowej to uroczystość rodzinna oraz podwórko. Dla większości pierwszym alkoholem było piwo. 26% pije alkohol do siedmiu razy w miesiącu, a 13% określiło częstotliwość spożywania alkoholu na co najmniej dwa razy w tygodniu.

Uczniowie pijący alkohol jako skutek tego zachowania najczęściej wskazywali: poczucie zadowolenia i dobrą zabawę - 72% wskazań. Zdaniem zdecydowanej większości uczniów spożywanie alkoholu nie wywołuje żadnych sytuacji konfliktowych - twierdzi tak 76% z nich. 22% uczniów deklaruje, że zakup alkoholu nie jest dla nich problemem, mimo iż są niepełnoletni.

Połowa ankietowanych uczniów miała już kontakt z papierosami. 49% z nich pierwszy raz zapaliło w wieku 13-15 lat, 18% miało wtedy 10-12 lat. 11% uczniów w momencie pierwszego kontaktu z papierosami miało mniej niż 10 lat. 35% przyznało, że nie ma problemu z kupieniem papierosów, choć są niepełnoletni.

19% uczniów przyznało, że doświadczyli już inicjacji narkotykowej. 72% z nich miało wtedy więcej niż 15 lat, a 21% było w wieku 13-15 lat. 47% uczniów po raz pierwszy zażyła narkotyki na imprezie, 33% na podwórku. Przeważnie była to marihuana. Ponad połowa sięgnęła po narkotyk z ciekawości, 38% z nudy, kolejne 29% - z chęci dobrej zabawy.

35% uczniów z tej grupy twierdziło, iż ich kontakt z narkotykami był jednorazowy, 32% robi to kilka razy w miesiącu, natomiast 7% bierze narkotyki regularnie. Aż 80% zażywających narkotyki nie odczuło z tego powodu żadnych negatywnych skutków.

25% uczniów jest zdania, iż narkotyki można dostać w ich szkole. Przeciwną opinię wyraziło 31% ankietowanych.

Dokładnie połowa badanych uczniów jest przekonana, że narkotyków nie należy nawet próbować. Wśród tych, którzy nie próbowali narkotyków, 79% stwierdziło, że nie ma zamiaru robić tego w przyszłości.

8%. ankietowanych uczniów ma już za sobą pierwsze kontakty z dopalaczami. 66% tych, którzy próbowali tych środków, deklarowało, iż był to kontakt jednorazowy. Co dziesiąty z tych uczniów zażywa dopalacze regularnie, kilka razy w tygodniu. 37% badanych przyznało się, że wie, gdzie na terenie ich miasta można zakupić dopalacze.

Aż 84% uczniów przyznało, że nie używa dopalaczy, ponieważ są one tak samo szkodliwe jak narkotyki.

Głównym celem badania było zdiagnozowanie problemu używania przez dzieci i młodzież alkoholu, papierosów, narkotyków oraz dopalaczy. Na jego podstawie powstaje wojewódzki program przeciwdziałania narkomanii.

Badanie dla Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przeprowadził Instytut Badawczy IPS. Częściowo sfinansowano je ze środków unijnych w ramach projektu "Koordynacja na rzecz aktywnej integracji".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)