"Prawdziwa" męskość wychodzi na zdrowie
Wbrew wcześniejszym poglądom, cechy psychiczne tradycyjnie wiązane z męskością mogą być korzystne dla zdrowia - informuje serwis "EurekAlert".
19.03.2007 18:57
Według tradycyjnej opinii ekspertów silny, małomówny mężczyzna w rodzaju żołnierza czy budowlańca częściej naraża się na niebezpieczeństwo, lekceważy możliwe urazy i niechętnie prosi o pomoc, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Jednak badania naukowców z University of Missouri-Columbia dowodzą, że tacy mężczyźni - choć bardziej narażeni na wypadki - szybciej i pełniej odzyskują zdrowie po ciężkich urazach.
Badania oceniały jednocześnie, w jaki sposób badani potrafią sprostać tradycyjnej roli mężczyzny oraz w jaki sposób polepsza się ich funkcjonowanie po urazie. Okazało się, że przy porównywalnej ciężkości urazu "bardziej męscy" mężczyźni (potrafiący znieść przeciwności i wytrwali) są w lepszym stanie po upływie roku od opuszczenia szpitala.
Praktycznym wnioskiem, jaki wysnuwa ze swoich badań profesor Glenn Good jest konieczność szerszego wykorzystania psychoterapii w leczeniu urazów. Ma to szczególne znaczenie wobec związanej z wojną w Iraku wielkiej liczby okaleczonych pacjentów, którzy jeszcze niedawno nie mieliby szans na przeżycie.