Trwa ładowanie...
d2uti1g
niemcy
27-08-2004 13:00

Prasa: rządy Polski i Niemiec za "opcją zerową"

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung"
napisał, że rządy Polski i Niemiec opowiadają się za
przyjęciem "opcji zerowej" w kwestii roszczeń.

d2uti1g
d2uti1g

"Polski rząd opowiada się za 'opcją zerową'. Tak samo myśli w zasadzie niemiecki rząd, a ostatnio także przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach. Jednak Berlin nie chciałby brać na siebie roszczeń wypędzonych, gdyż sytuacja finansowa nie pozwala na to. Władze niemieckie wskazują raczej na drogę sądową w Polsce" - czytamy w zamieszczonym na łamach gazety komentarzu.

"SZ" przypomina, że kanclerz Gerhard Schroeder zapowiedział podczas wizyty 1 sierpnia w Warszawie, że niemiecki rząd będzie przedstawiał przed międzynarodowymi trybunałami roszczenia wypędzonych jako niezgodne z prawem.

Komentator podkreśla przy tej okazji, że roszczenia odszkodowawcze są wysuwane jedynie przez "garstkę" wypędzonych, stanowiącą mniej niż jeden procent dawnych właścicieli majątków na Wschodzie lub ich spadkobierców. Autor ubolewa, że polska opozycja nie chce dostrzec, iż żadna niemiecka partia nie popiera zwolenników roszczeń skupionych wokół Pruskiego Powiernictwa.

Właściwym powodem wysuwania wzajemnych roszczeń jest - zdaniem "SZ" - odmienne spojrzenie na przesunięcie Polski po wojnie na zachód. "Z wyjątkiem starych i nowych nazistów oraz odrzucającej pojednanie mniejszości w szeregach BdV w Niemczech panuje zgoda co do tego, że odstąpienie terenów wschodnich, na których mieszkało przed wojną ponad 10 mln Niemców, było czymś w rodzaju reparacji za szkody wojenne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność" - czytamy.

d2uti1g

Polska prawica, która pielęgnuje wizerunek "niemieckiego odwiecznego wroga", myśli inaczej - twierdzi "SZ". Jej zdaniem, Polska ma historyczne prawo do Śląska, Pomorza, Prus Zachodnich i Wschodnich. Zwolennicy tej koncepcji dodają, że Polska utraciła swoje ziemie na Wschodzie i nie otrzymała odszkodowań za zniszczenia. Z tego powodu Warszawa musi więc domagać się od Berlina reparacji.

Zdaniem komentatora, większość w Sejmie dla tego stanowiska uważana jest za pewnik. "Temat ten będzie więc zapewne odgrywał rolę także w kampanii przedwyborczej. Berlin i Warszawa stoją przed kolejnymi zawirowaniami" - czytamy w konkluzji komentarza w "Sueddeutsche Zeitung".

d2uti1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uti1g
Więcej tematów