Trwa ładowanie...
d39yblg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prasa rosyjska: spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem potrzebne bardziej Rosji niż Cerkwi

• Moskwa poważnie traktuje stopień wpływu Watykanu na politykę światową
• Spotkanie Cyryla z Franciszkiem jest w związku z tym bardziej potrzebne Rosji niż Cerkwi - pisze rosyjska prasa
• Papież Franciszek "może pozytywnie wpłynąć na sytuację międzynarodową"
• Spotkanie nie oznacza, że sprzeczności między Kościołami zostały przezwyciężone
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prasa rosyjska: spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem potrzebne bardziej Rosji niż Cerkwi
(PAP/EPA)
d39yblg

Aleksiej Makarkin, ekspert z Ośrodka Technologii Politycznych, uważa, że piątkowe spotkanie w Hawanie zwierzchników dwóch Kościołów jest potrzebne nie tyle Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, ile państwu rosyjskiemu, "postrzegającemu patriarchat jako instrument 'miękkiej siły'".

Politolog wskazuje, że "Rosja nie ma teraz tak wielu możliwości na arenie międzynarodowej" i w tej sytuacji "waga tego spotkania rośnie". Makarkin zwraca też uwagę na poglądy polityczne papieża Franciszka. W jego ocenie papież "dość krytycznie odnosi się do polityki państw zachodnich i Stanów Zjednoczonych i dlatego pewne sygnały, przesłania, intonacje mogą być całkiem interesujące dla Rosji".

Makarkin twierdzi też, iż spotkanie z patriarchą moskiewskim "może być uważane za wielki sukces dyplomatyczny papieża", bowiem Franciszek zdołał doprowadzić do tego, czego nie udało się zrobić jego poprzednikom: Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI.

d39yblg

"W Moskwie dziś bardzo poważnie traktuje się możliwości Watykanu, stopień jego wpływu na politykę światową" - ocenia "Moskowskij Komsomolec".

W wywiadzie dla piątkowego dziennika "Kommiersant" metropolita wołokołamski Hilarion wyraził opinię, że papież Franciszek "może pozytywnie wpłynąć na sytuację międzynarodową". "Jednak, na ile mogę oceniać, zniesienie sankcji (zachodnich wobec Rosji) nie jest przedmiotem troski o znaczeniu priorytetowym dla władz naszego państwa" - powiedział metropolita, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, czyli szef cerkiewnej dyplomacji.

Metropolita podkreślił, że spotkanie zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi i papieża nie oznacza, iż sprzeczności między ich Kościołami zostały przezwyciężone.

- Po pierwsze, nie są przezwyciężone rozbieżności dotyczące zasad wiary. Jednak dyskusja o tych kwestiach nie jest celem spotkania. Po drugie, nie są przezwyciężone te rozbieżności o charakterze praktycznym, które rzucają cień na życie naszych Kościołów. Mam na uwadze przede wszystkim problem unii ukraińskiej (ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego) - powiedział metropolita.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" zapowiadając spotkanie, pisze w piątkowym wydaniu, że omawiana będzie "sytuacja na Ukrainie".

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów