PolskaPracownicy śląskich urzędów oddają krew

Pracownicy śląskich urzędów oddają krew

Pracownicy śląskich urzędów - Wojewódzkiego i Marszałkowskiego - oraz ich szefowie oddają w Katowicach krew podczas akcji pod hasłem "Podaruj komuś jutro".

09.08.2007 | aktual.: 09.08.2007 12:42

Wojewoda i marszałek zapewniają, że ich podwładni tak zorganizują akcję oddawania krwi, by ich chwilowa nieobecność w pracy nie zakłóciła pracy urzędów.

Urzędnicy i wszyscy inni chętni oddają krew w specjalnym autobusie - ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ustawionym na placu Sejmu Śląskiego, w godzinach od 9.00 do 15.00.

Wszyscy pytani urzędnicy deklarowali, że akcja była dobrowolna, ich przełożeni nie wywierali nacisków, by wziąć w niej udział. Jeżdżę samochodem, jest tyle wypadków, to dobra okazja, by pomóc innym - powiedziała Jolanta Tyka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego.

Pracownik gospodarstwa pomocniczego działającego przy Urzędzie Wojewódzkim Wojciech Ślusarczyk oddawał krew po raz pierwszy. To nie jest przyjemne, ale nic nie boli. Coś jak mycie zębów i golenie - powiedział.

O godz. 11.00 przy ambulansie pojawili się wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski i marszałek województwa Janusz Moszyński. Obaj oddawali już w przeszłości krew. Przejdziemy do historii tego urzędu jako ci, którzy wymagali od podwładnych nie tylko ciężkiej pracy, ale wręcz utoczenia krwi - żartował wojewoda, inicjator akcji.

Wakacje to okres szczególny dla banków krwi w Polsce. W tym czasie znacząco spada ilość krwi oddawanej przez dawców, a efektem tego jest niedobór tego cennego leku w szpitalach na terenie całego kraju. Problem jest dotkliwy również w województwie śląskim. Grupy, z których rekrutuje się najwięcej dawców - górnicy, hutnicy i studenci - są na wakacjach.

Każdy honorowy krwiodawca otrzymuje po oddaniu krwi posiłek regeneracyjny od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz specjalnie przygotowany "przysmak wojewody", czyli ulubione ciasto Tomasza Pietrzykowskiego - sernik, dostarczone przez Urząd Wojewódzki, a także zaświadczenie podpisane przez wojewodę oraz okolicznościową pocztówkę zaprojektowaną na tę okazję.

Wszyscy, którzy chcą oddać krew muszą być zdrowi, mieć od 18 do 65 lat, ważyć co najmniej 50 kg i mieć przy sobie dowód tożsamości. Pobranie krwi poprzedza wypełnienie szczegółowego kwestionariusza i badanie lekarskie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)