Pracownicy nie wiedzą, że są ofiarami mobbingu
Wielu pracowników nie uświadamia sobie, że
są poddawani mobbingowi. Konieczna jest edukacja społeczna na
temat tego patologicznego zjawiska - mówili w środę podczas
konferencji prasowej w Warszawie eksperci projektu Mobbing Stoper.
Akcja ma pomóc w edukacji prawnej obywateli oraz wypracować metody postępowania przeciwdziałającego mobbingowi w miejscu pracy. W styczniu uruchomiona została ogólnopolska infolinia 0 800 14 15 16. Od poniedziałku do piątku przy telefonie dyżuruje prawnik i psycholog.
Dr Maciej Duszczyk z zespołu doradców premiera Donalda Tuska podkreślał podczas konferencji promującej Mobbing Stoper, że akcja ma pomóc w zwiększeniu świadomości społecznej na temat tego zjawiska, "którego skala jest trudna do oszacowania". Czasami pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że ich pracownicy są poddawani mobbingowi. (...) Nie wierzę, żeby to zjawisko zostało wyeliminowane całkowicie - mówił Duszczyk.
Wojciech Eichelberger z Instytutu Psychoimmunologii powiedział, że osoby dotknięte mobbingiem mają trudności w radzeniu sobie z presją. Są to przeważnie ludzie nieśmiali, zawstydzeni i niepewni siebie. Mobbing może występować nie tylko w relacji pracodawca- pracownik, ale także w zespole pracowniczym - zaznaczył Eichelberger.
W projekcie Mobbing Stoper uczestniczą: Stowarzyszenie Vox Humana, Instytutu Psychoimmunologii oraz Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. W ramach akcji przewidziano m.in. prowadzenie warsztatów psychologicznych dla osób mobbowanych, mediacje z pracodawcami, indywidualne konsultacje prawne i psychologiczne, w uzasadnionych przypadkach pomoc przy złożeniu pozwu do sądu.
Zaplanowano też seminarium dla przedsiębiorców, na którym zostaną zaprezentowane najbardziej efektywne metody postępowania w przypadkach zgłaszania mobbingu i propozycje szkoleniowe dla kadry zarządzającej. Więcej informacji na stronie www.voxhumana.pl.
Zgodnie z polskim prawem pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegają one na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołując u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Mogą też powodować lub mają na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników.
Zachowania mobbingowe powiązane z pracą to: wyznaczanie niedorzecznych terminów wykonania pracy, nakładanie obciążeń nie do opanowania, nadmierne kontrolowanie pracy, przydzielanie bezsensownych zadań lub nieprzydzielanie ich w ogóle, groźby utraty zatrudnienia, zwodzenia (np. obietnicami awansu), pomijanie w obiegu informacji.
Do mobbingu personalnego należy: czynienie obraźliwych uwag, dokuczanie, rozsiewanie plotek i kłamstw, stałe krytykowanie, robienie "kawałów", zastraszanie, oczernianie, przykre aluzje, upokarzanie, izolowanie pracownika.
Polecamy:
» Najnowsze wiadomości z kraju i świata