Prace nad nowelizacją ustawy o komisji śledczej dobiegają końca
Sejmowe komisje: Ustawodawcza oraz
Regulaminowa i Spraw Poselskich zakończyły prace nad projektem
nowelizacji ustawy o komisji śledczej. Komisje przyjęły
jeszcze jedną poprawkę, która przewiduje, że komisje śledcze będą
mogły powoływać biegłych dla uzyskania specjalistycznej wiedzy.
Komisje zajmowały się projektem noweli od września ubiegłego roku; przygotował go ówczesny marszałek Sejmu Józef Oleksy.
Komisje w ramach prac nad nowelizacją ustawy opowiedziały się m.in. za tym, by Sejm nie przeprowadzał głosowania nad sprawozdaniem komisji śledczej z jej działalności. Komisje chcą ponadto, by sprawozdanie mógł napisać tylko przewodniczący. Do tego sprawozdania mogą zostać dołączone zdania odrębne członków komisji.
Komisje uważają też, że powinna istnieć możliwość przesłuchania przez komisję śledczą świadka również poza miejscem jej obrad.
W myśl innych zmian, komisja śledcza może zezwolić przedstawicielom prasy na zarejestrowanie posiedzenia, gdy "przemawia za tym ważny interes publiczny, dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać przebiegu posiedzenia, a ważny interes osoby wezwanej nie sprzeciwia się temu". Jest to całkowicie nowy artykuł ustawy, zaczerpnięty z Kodeksu postępowania karnego. Teraz jest tak, że z różnych ważnych względów posiedzenia komisji śledczej mogą odbywać się bez udziału prasy; jednak większość z nich jest jawna.
Nowelizacja ustawy o komisji śledczej ma usprawnić prace komisji śledczych. Jej niedoskonałości dały o sobie znać m.in. podczas przyjmowania sprawozdania z prac komisji badającej aferę Rywina.
Projektem noweli zajmie się teraz Sejm.