Prace konserwatorskie byłej kuchni w Auschwitz
Ponad milion euro (ponad 4 miliony
złotych) będzie kosztował remont konserwatorski budynku obozowej
kuchni w byłym niemieckim obozie śmierci Auschwitz - poinformował
w środę rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław
Mensfelt.
Pierwsze prace remontowe budynku, mające doprowadzić do umieszczenia w nim galerii sztuki obozowej, rozpoczęły się w zeszłym roku. W tym roku rozpoczęła się m.in. wymiana pokrycia dachowego - powiedział Mensfelt.
Rzecznik dodał, że powstała już także ekspertyza konserwatorsko- architektoniczna budynku kuchni, którą na zlecenie muzeum wykonała firma konserwatorska z Krakowa.
Konserwatorzy analizowali rozwój budynku w latach 1940-1944, a także zmiany, które powstały po wojnie. Ustalono, że zakres zachowania elementów zabytkowych jest bardzo duży - w stanie oryginalnym pozostaje wciąż 70 procent konstrukcji - powiedział Mensfelt.
Pracownicy firmy konserwatorskiej w analizie podkreślili, że przy renowacji änajlepiej byłoby odtworzyć historyczny układ przestrzenny wewnątrz budynku i zachować podejście zachowawcze, mając na względzie zarówno ekspozycję elementów zabytkowych jak i planowaną ekspozycję obozowych dzieł sztukiö.
Otwarta pozostaje wciąż kwestia sfinansowania prac konserwatorskich i uruchomienia wystawy. - dodał Jarosław Mensfelt.
W budynku po remoncie eksponowane mają być prace rękodzielnicze wykonane przez więźniów Auschwitz zarówno w trakcie funkcjonowania obozu, jak i po wojnie.
Prace, które powstały w obozie Auschwitz, można podzielić na dwie zasadnicze grupy: wykonane na zlecenie SS oraz wykonane nielegalnie.
Na zlecenie SS więźniowie wykonywali m.in. plakaty instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, wytwarzali rzemiosło artystyczne. Prace nielegalne to przede wszystkim dzieła przedstawiające sceny z życia obozu, mające charakter relacji i oskarżającego dokumentu. Za tego typu działalność twórczą groziły surowe represje ze strony władz obozowych.
W zbiorach muzeum znajduje się także duża kolekcja prac wykonanych przez byłych więźniów po wyzwoleniu. Część z nich powstała zaraz po wojnie i jest unikatową plastyczną relacją więźniów-artystów o KL Auschwitz. Część z tych prac umieszczona zostanie w galerii jako dopełnienie.
Budynek obozowej kuchni po wojnie nie był remontowany i popadł w ruinę. Kapitalny remont przeprowadzono dopiero w latach 1961-1963. Po nim zlokalizowano tam warsztaty i pomieszczenia socjalne dla pracowników działu konserwatorskiego muzeum. Od roku 2002, po otwarciu nowoczesnych warsztatów, budynek stał pusty.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów.
Do byłego obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.