Trwa ładowanie...
dztt7jl

Praca i pomoc dla bezdomnych i uzależnionych

Pracę i opiekę nad bezdomnymi wychodzącymi z bezdomności, uzależnionymi od alkoholu i od narkotyków w trakcie leczenia, a także długotrwale bezrobotnymi, byłymi więźniami i uchodźcami zakłada projekt ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

dztt7jl
dztt7jl

Do końca tygodnia projekt ustawy, przygotowany przez ministerstwo pracy i polityki społecznej, skierowany zostanie do konsultacji międzyresortowych. Jest to pierwsza tego typu ustawa w Polsce.

Projekt ustawy przewiduje tworzenie Centrów Integracji Społecznej, których podstawowym celem byłaby readaptacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych społecznie i nie mogących odnaleźć się na rynku pracy.

W Centrach bezdomni, uzależnieni czy długotrwale bezrobotni, uczyć się będą zawodu, planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, zwłaszcza poprzez możliwość osiągania własnych dochodów, a także umiejętności racjonalnego gospodarowania budżetem domowym. Mogą tam także liczyć na jeden posiłek.

Centra byłyby wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowej lub Ochotniczych Hufców Pracy. A decyzję o ich powoływaniu podejmowałby marszałek województwa. Okres korzystania z pomocy Centrum będzie się dzielił na dwa etapy: próbny (ok. 3 miesiące) i uczestnictwa (od 4 do 12 miesięcy).

dztt7jl

Podczas pierwszego z nich osoba potrzebująca otrzymywałaby świadczenie w wysokości 40% zasiłku dla bezrobotnych oraz ubezpieczenie z tytułu wypadku przy pracy, a także możliwość dodatkowego wsparcia z pomocy społecznej. Podczas drugiego okresu, osoba ta otrzymywałaby świadczenie w wysokości 80% zasiłku dla bezrobotnych oraz ubezpieczenie zdrowotne oraz z tytułu wypadku przy pracy.

Następnie uczestnik Centrum kierowany byłby na otwarty rynek pracy, bądź zatrudniany w Centrum na zasadach ogólnych, bez wsparcia finansowego na przykład jako instruktor nowowchodzących.

Ustawa będzie finansowana przede wszystkim ze środków, które są w gminach przeznaczone na profilaktykę antyalkoholową oraz z Funduszu Pracy. Autorzy liczą, że projekt ustawy o zatrudnieniu socjalnym trafi do Sejmu po przerwie wakacyjnej. (jask)

dztt7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dztt7jl
Więcej tematów