Trwa ładowanie...

Poznański policjant walczy z korupcją... w Afganistanie

Tomasz Zawada jest jednym z trzech polskich policjantów służących w Afganistanie. Poznański funkcjonariusz pełni funkcję zastępcą szefa biura ds. zwalczania korupcji.
Share
Poznański policjant walczy z korupcją... w Afganistanie
Źródło: Policja.pl
d2qqy9j

Polscy policjanci od lat uczestniczą w zagranicznych misjach pokojowych. Od stycznia zeszłego roku członkiem misji dyplomatycznej o charakterze policyjnym w Afganistanie jest policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nadkom. Tomasz Zawada.

- Poznański funkcjonariusz jest jednym z trzech polskich policjantów pełniących służbę w ramach kontyngentu misji pokojowej EUPOL Afganistan liczącego blisko 300 osób z całej Europy – wyjaśnia Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Po wkroczeniu sił międzynarodowych do Afganistanu rozpoczął się proces stabilizacji i odbudowy kraju. W maju 2007 roku ustanowiono Misję Policyjną Unii Europejskiej w Afganistanie (EUPOL Afghanistan), do której w styczniu 2008 r. dołączyła Polska. Powyższe jednoznacznie łączyło się z zaangażowaniem polskich policjantów do działań na rzecz odbudowy policji afgańskiej.

d2qqy9j

- Głównym zadaniem kontyngentu jest doradzanie i szkolenie miejscowych policjantów w zakresie działalności prewencyjnej, a także zwalczania korupcji i przestępczości kryminalnej – dodaje Liszczyńska.

Nadkom. Tomasz Zawada, policjant z przeszło 22-letnim stażem w misji EUPOL uczestniczy od stycznia 2013. Obecnie jest zastępcą szefa biura ds. zwalczania korupcji. Skuteczne wykonywanie zadań na tym stanowisku nie byłoby możliwe bez biegłej znajomości przez niego języka angielskiego oraz spełnienia szeregu wymogów dotyczących m.in. znajomości procedur i przepisów międzynarodowych. Współpracując z przedstawicielami służb z całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych, nadkom. Zawada zdobył cenne sztabowe i dowódcze doświadczenie.

Jest to już dziewiąta misja pokojowa funkcjonariusza z Poznania. Wcześniej służył on w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Chociaż druga w jego karierze afgańska misja kończy się w grudniu powrót nadkom. Zawady na stałe do kraju stoi pod znakiem zapytania. Międzynarodowa grupa specjalistów ds. zwalczania korupcji i przestępczości bardzo ceni wiedzę i doświadczenie poznańskiego policjanta, który otrzymał już kolejne propozycje uczestnictwa w pokojowych misjach zagranicznych.

d2qqy9j

Podziel się opinią

Share
d2qqy9j
d2qqy9j
Więcej tematów