Trwa ładowanie...
d2h8ho6
d2h8ho6

Poznański konkurs pianistyczny otwiera się na świat

Młodzi pianiści z całego świata będą mogli wziąć udział w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam - poinformowała rzeczniczka Akademii Muzycznej w Poznaniu Anna Czajkowska-Zimnicka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2h8ho6

Pierwsza edycja konkursu była organizowana jako Europejski Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam w 2008 roku, Grand Prix zdobyła wtedy Białorusinka Olga Stezhko.

W drugiej edycji konkurs zmieni nazwę z europejskiego na międzynarodowy. W 2008 roku w konkursie mogli wziąć udział tylko młodzi pianiści (do 28. roku życia) z krajów europejskich lub studiujący na europejskich uczelniach muzycznych.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych pianistów z całego świata, chcących wziąć udział w konkursie, postanowiliśmy zmienić formułę konkursu z europejskiego na międzynarodowy, dając tym samym okazję do zaprezentowania swojej sztuki wszystkim młodym artystom niezależnie od ich miejsca zamieszkania - wyjaśniła Czajkowska-Zimnicka. W tym roku konkurs odbędzie się między 16 a 23 września

d2h8ho6

Główną ideą organizatorów konkursu jest pomoc jego laureatom w rozwijaniu ich dalszej kariery artystycznej. Na zwycięzców czekają propozycje koncertów w renomowanych salach koncertowych w Polsce i poza jej granicami. Zwycięzca otrzyma także 5 tys. euro.

Festiwal organizuje Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wspólnie z Fundacją Akademii Muzycznej

Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. W 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. W Polsce prowadziła klasę fortepianu na poznańskiej Akademii Muzycznej. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku.

d2h8ho6

Podziel się opinią

Share

d2h8ho6

d2h8ho6
Więcej tematów