Trwa ładowanie...

Poznań zapewni opiekę seniorom w ich własnych domach

Osoby starsze z Poznania będą mogły liczyć na domowe wizyty lekarza, opiekę pielęgniarki środowiskowej, a nawet pomoc wolontariuszy, którzy będą im towarzyszyć na spacerach.

Poznań zapewni opiekę seniorom w ich własnych domachŹródło: fotolia
d2rqnp6
d2rqnp6

Władze Poznania jeszcze w tym tygodniu rozpoczną pilotażowe działania w ramach projektu "Asystent seniora" mającego zapewnić wsparcie i opiekę osobom, które ukończyły 60. rok życia, są samotne i wymagają stałego nadzoru z powodu stanu zdrowia.

- „Asystent seniora” opiera się na kilku filarach wsparcia takich jak opieka medyczna, pomoc sąsiedzka czy wsparcie wolontariuszy. Z projektu chcemy wykrzesać zwłaszcza te ostatnie. Chcemy zaangażować ludzi w pomoc seniorom, wyłuskać naturalne odruchy zainteresowania starszymi osobami ­ mówi Agnieszka Pachciarz, zastępca prezydenta Poznania.

W ramach projektu seniorzy będą mogli liczyć m.in. na bezpłatną opiekę pielęgniarki środowiskowej oraz wizyty lekarza rodzinnego, czy system teleopieki (przenośne urządzenia, dzięki którym można wezwać pomoc w nagłych sytuacjach takich jak upadek, pogorszenie stanu zdrowia, ale i w przypadku lęku czy poczucia samotności)
.

d2rqnp6

Jak jednak podkreśla wiceprezydent Pachciarz, szczególnie istotna ma być pomoc wolontariuszy, którzy będą dotrzymywać towarzystwa osobom starszym, pomogą im w czytaniu książek, czy zabiorą wspólny spacer.

W projekcie weźmie udział 10 seniorów, którymi będzie się opiekować od trzech do pięciu wolontariuszy. Będą oni odwiedzać swoich podopiecznych raz lub dwa w ciągu miesiącu. Pomagać w projekcie mają także sąsiedzi osób starszych, którzy także mają ich odwiedzać i w razie problemu informować o kłopotach Centrum Alarmowe. Udział sąsiadów ma zbudować przyjazne środowisko, w którym na co dzień żyją seniorzy.

- Udało nam się przygotować bardzo ciekawy projekt. To cały system wsparcia seniora, który jest w stanie nieść pomoc najbardziej potrzebującym osobom - zapewnia Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Projekt potrwa do końca października tego roku. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/mim/bm/news/wydarzenia-poznanskie,c,10/asystent-seniora-projekt-pilotazowy,81516.html.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2rqnp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rqnp6
Więcej tematów