PolskaPoznań uczcił 40. rocznicę śmierci wybitnego muzyka jazzowego

Poznań uczcił 40. rocznicę śmierci wybitnego muzyka jazzowego

Tablicę pamiątkową poświęconą Krzysztofowi
Komedzie odsłonięto na Uniwersytecie Medycznym w
Collegium Maius w Poznaniu. W ten sposób uczczono 40. rocznicę
śmierci wybitnego muzyka jazzowego.

Stylistyka drewnianej tablicy nawiązuje do filmu Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą", do którego Komeda skomponował muzykę.

Na tablicy napisano "Krzysztof Komeda. Studiował w tym budynku w latach 1950-1956, absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej"

Tablica jak i Sala Krzysztofa Komedy, przy której się ona znajduje, powstały dzięki porozumieniu władz Uniwersytetu Medycznego i wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W uroczystości wzięli udział muzycy wykonujący utwory Komedy, m.in. Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko.

- Muzyka Krzysztofa Komedy jest dla mnie najpiękniejsza na świecie, ma nieprawdopodobny klimat i cudowną harmonię. Dzięki Krzysztofowi zaczęłam śpiewać. Gdy go spotkałam powiedział mi żebym śpiewała i to jak najwięcej - powiedziała Urszula Dudziak. - Bardzo się cieszę, że ten projekt powstał, ta tablica to piękny sposób uczczenia jego pamięci - dodała.

- Bardzo mnie fascynuje wszechstronność i osobowość Krzysztofa Komedy, a przede wszystkim jego inteligencja w tworzeniu kompozycji. Bardzo mnie cieszy ta okazja, dzięki której Komeda jest upamiętniany. Widać że pamięć o nim nie zanika - powiedział Leszek Możdżer.

Wieczorem w auli uniwersyteckiej zorganizowano koncert muzyki Komedy. W programie koncertu, z udziałem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz Dudziak, Stańki i Możdżera, znalazły się utwory filmowe i jazzowe Komedy, zinstrumentalizowane przez Dębskiego.

Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był światowej sławy pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary", z najsłynniejszym utworem "Kołysanka".

Z wykształcenia był lekarzem absolwentem poznańskiej Akademii medycznej. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)