Trwa ładowanie...
d4f00jm

Poznań: nowy dziekan wydziału teologicznego UAM

Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej został wybrany na dziekana Wydziału Teologicznego poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wybory odbywały się w związku z rezygnacją z tego stanowiska - 1 marca - ks. Tomasz Węcławskiego.

d4f00jm
d4f00jm

Ks. Węcławski, którego rezygnacja wiąże się ze sprawą arcybiskupa Juliusza Paetza, znalazł się jednak wśród kandydatów na prodziekana.

Rezygnacja ks. Węcławskiego miała związek z listem 26 przedstawicieli świata nauki i kultury Poznania wystosowanym 28 lutego w obronie arcybiskupa Juliusza Paetza. Sygnatariusze listu, m.in. rektor UAM, występowali przeciwko przesądzaniu o winie arcybiskupa przez media, po tym, jak dziennik Rzeczpospolita oskarżył go o molestowanie kleryków i księży. W odpowiedzi, dziekan Węcławski wystosował list do rektora, występując w obronie kleryków.

Rezygnacja ks. Węcławskiego nie została przyjęta przez Radę Wydziału Teologicznego. Oznacza to, że ksiądz Węcławski pozostanie na stanowisku do końca kadencji, czyli do 31 sierpnia.

Kolegium elektorów wybierało dziekana spośród dwóch kandydatów, mających aprobatę Wielkiego Kanclerza Wydziału - abpa poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Drugim kandydatem był ks. prof. Jerzy Troska.

Zgodnie z procedurą, nowy dziekan, który obejmie obowiązki 1 września, zaproponował swoich kandydatów na prodziekanów. Wśród czterech nowych zastępców dziekana znaleźli się: ks. Tadeusz Karkosz - rektor poznańskiego Seminarium Duchownego i ks. prof. Tomasz Węcławski. (an)

d4f00jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f00jm
Więcej tematów