Poznań. Niesamowite odkrycie pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 [Zdjęcia]
Grupie poznańskich eksploratorów udało się dokonać niezwykłego odkrycia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Wcześniej słyszeli jedynie plotki o tym miejscu, jednak nie mieli pewności, co skrywa podziemie Placu Adama Mickiewicza.
Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 to jeden z najbardziej znanych monumentów w Poznaniu. Niewiele osób wiedziało jednak, że pod nim znajduje się schron przeciwlotniczy. Jego istnienie udowodnili członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.
Do niezwykłego odkrycia doszło dzięki współpracy eksploratorów z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zarządem Dróg Miejskich. To za ich zgodą grupa pasjonatów mogła zejść do pomieszczeń technicznych pod pomnikiem oraz odkryć zabezpieczone przejście do dalszych pomieszczeń.
Poznań. Plotki mieszkańców okazały się prawdą
"Starsi mieszkańcy opowiadali nam, że pod placem Adama Mickiewicza znajduje się duża szczelina przeciwlotnicza. Nie sądziliśmy, że można się do niej dostać właśnie z podziemi technicznych pomnika. Jakież było nasze zadowolenie, kiedy po otwarciu kolejnych wewnętrznych drzwi zablokowanych na dwa rygle z rur naszym oczom ukazał się korytarz tak charakterystyczny dla szczelin przeciwlotniczych budowanych w okupowanym mieście Poznań" - piszą na Facebooku poznańscy eksploratorzy.
Kinga Duda w kancelarii ojca. Beata Szydło wprost o pojawiającym się dylemacie
Niestety miłośnicy historii z przykrością zaznaczają, że szczelina przeciwlotnicza została nieco zmodyfikowana. - Niestety najprawdopodobniej pierwszy korytarz, a zarazem wejście, które było oryginalne z epoki okupacji miasta, zostało, krótko pisząc, "wycięte" na potrzeby budowy instalacji podziemnej pomnika, przez co podczas dokonywania pomiarów ten pierwszy fragment od razu wydawał nam się zbyt krótki, jak na Poznańskie szczeliny, które były budowane według dokładnych wytycznych - informują członkowie grupy.
Poznań. 85-metrowa szczelina przeciwlotnicza w centrum miasta
Co dokładnie udało się odkryć Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej? Po otwarciu zaryglowanych drzwi grupie śmiałków ukazał się 85-metrowa sieć korytarzy. Jest to część schronu przeciwlotniczego. Całość jest w dobrym stanie, jedynie przy drugim wejściu zebrała się woda. Niestety wewnątrz schronu nie zachowało się oryginalne wyposażenie.
Zdjęciami z odkrytego schronu Poznańska Grupa Eksploracyjna podzieliła się z użytkownikami Facebooka.