Trwa ładowanie...
d85r8um

Poznań kupi nowe tramwaje. Będzie w nich można naładować telefon

W ciągu dwóch lat w Poznaniu pojawi się 20 nowych tramwajów. Mają być częściowo niskopodłogowe i wyposażone m.in. w bramki liczące pasażerów i porty USB do ładowania telefonów komórkowych.
Share
Po Poznaniu kursują dziś tramwaje marki Moderus Beta wyprodukowane przez Modertrans.
Po Poznaniu kursują dziś tramwaje marki Moderus Beta wyprodukowane przez Modertrans.Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d85r8um

Ostatnie wielkie zakupy tramwajów MPK Poznań robiło przed Euro 2012, kiedy kupiono 45 nowoczesnych tramwajów marki Solaris Tramino. Teraz poznański przewoźnik kupuje 20 kolejnych pojazdów z opcją zakupu 10 kolejnych.

Na ogłoszony w połowie września przetarg wpłynęła tylko jedna oferta złożona przez firmę Modertrans Poznań, czyli... spółkę-córkę należącą do MPK. Po poznańskich ulicach już jeżdżą tramwaje wyprodukowane przez Modertrans – to moderusy beta, czyli pojazdy, które są tylko częściowo niskopodłogowe, ale w pełni klimatyzowane. Takie mają być też nowe tramwaje zaoferowane przez firmę w przetargu.

- W złożonej ofercie za 20 sztuk z opcją dodatkowych 10 sztuk tramwajów, firma określiła cenę na 134 685 000 zł brutto. Cenę za wyposażenie zajezdni wyznaczyła na 369 000 zł brutto. Zatem łączna cena wynosi 135 054 000 zł – wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań.

d85r8um

Nowe tramwaje w stosunku do tych, które dziś wożą poznaniaków, mają jednak kilka nowości. To m.in. 6 portów USB przeznaczonych do ładowania telefonów komórkowych (po dwa w każdym członie pojazdu), bramki liczące pasażerów, specjalna rampa ułatwiającą wjazd i wyjazd z pojazdu dla wózków inwalidzkich oraz przycisk dla osób niepełnosprawnych z sygnałem dźwiękowym. W nowych tramwajach będą też wyznaczone miejsca do bezpiecznego przewozu rowerów z pasami mocującymi i uchwytami, tablice LCD pokazujące przebieg trasy i zaznaczeniem miejsc przesiadkowych i energooszczędne oświetlenie LED.

Obecnie komisja przetargowa bada ofertę pod względem formalnym.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d85r8um

Podziel się opinią

Share
d85r8um
d85r8um
Więcej tematów