Trwa ładowanie...

Poznań kupi nowe tramwaje. Będzie w nich można naładować telefon

W ciągu dwóch lat w Poznaniu pojawi się 20 nowych tramwajów. Mają być częściowo niskopodłogowe i wyposażone m.in. w bramki liczące pasażerów i porty USB do ładowania telefonów komórkowych.

Share
Poznań kupi nowe tramwaje. Będzie w nich można naładować telefon
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d3zoeb6

Ostatnie wielkie zakupy tramwajów MPK Poznań robiło przed Euro 2012, kiedy kupiono 45 nowoczesnych tramwajów marki Solaris Tramino. Teraz poznański przewoźnik kupuje 20 kolejnych pojazdów z opcją zakupu 10 kolejnych.

Na ogłoszony w połowie września przetarg wpłynęła tylko jedna oferta złożona przez firmę Modertrans Poznań, czyli... spółkę-córkę należącą do MPK. Po poznańskich ulicach już jeżdżą tramwaje wyprodukowane przez Modertrans – to moderusy beta, czyli pojazdy, które są tylko częściowo niskopodłogowe, ale w pełni klimatyzowane. Takie mają być też nowe tramwaje zaoferowane przez firmę w przetargu.

d3zoeb6

- W złożonej ofercie za 20 sztuk z opcją dodatkowych 10 sztuk tramwajów, firma określiła cenę na 134 685 000 zł brutto. Cenę za wyposażenie zajezdni wyznaczyła na 369 000 zł brutto. Zatem łączna cena wynosi 135 054 000 zł – wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Nowe tramwaje w stosunku do tych, które dziś wożą poznaniaków, mają jednak kilka nowości. To m.in. 6 portów USB przeznaczonych do ładowania telefonów komórkowych (po dwa w każdym członie pojazdu), bramki liczące pasażerów, specjalna rampa ułatwiającą wjazd i wyjazd z pojazdu dla wózków inwalidzkich oraz przycisk dla osób niepełnosprawnych z sygnałem dźwiękowym. W nowych tramwajach będą też wyznaczone miejsca do bezpiecznego przewozu rowerów z pasami mocującymi i uchwytami, tablice LCD pokazujące przebieg trasy i zaznaczeniem miejsc przesiadkowych i energooszczędne oświetlenie LED.

Obecnie komisja przetargowa bada ofertę pod względem formalnym.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3zoeb6

Podziel się opinią

Share
d3zoeb6
d3zoeb6
Więcej tematów