Trwa ładowanie...
powódź
12-06-2013 20:20

Poziom wody w zbiorniku w Poraju powoli się stabilizuje

Stabilizuje się poziom wody w zbiorniku na Warcie w Poraju (Śląskie). Choć w ostatnich godzinach nadal jej przybywało, to jednak w znacznie wolniejszym tempie niż jeszcze dziś po południu.

Poziom wody w zbiorniku w Poraju powoli się stabilizujeŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d3s7tsf
d3s7tsf

Zagrożenie powodziowe nie powinno się już zwiększać - uspokajają przedstawiciele lokalnych władz.

Zbiornik w Poraju znajduje się kilkanaście kilometrów od Częstochowy. Dziś napływały do niego wciąż wody z poniedziałkowych i wtorkowych ulew, co doprowadziło do przekroczenia stanu alarmowego. W związku z szybkim przyborem wody samorząd Częstochowy w środę rano ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, a potem - w południe - alarm powodziowy.

Jak podali wieczorem przedstawiciele służb kryzysowych i lokalnych władz, w ostatnich godzinach woda w zbiorniku podniosła się zaledwie o centymetr. - Odczyty z wodowskazów w Warcie na wysokości gminy Poczesna pozwalają z pewnym optymizmem oczekiwać nadchodzącej nocy - zagrożenie powodziowe nie powinno się zwiększać - podał rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj. - Optymistyczne jest to, że opada poziom wody na dopływach Warty. Bardzo dobre są też prognozy - powiedział Stanisław Słyż, szef częstochowskiego wydziału zarządzania kryzysowego.

Według niego, jeżeli nie dojdzie do niespodziewanego załamania pogody, w ciągu najbliższych godzin poziom wody w zbiorniku powinien przestać wzrastać, by później zejść poniżej stanu alarmowego.

d3s7tsf

Służby kryzysowe uspokajają, że bieżąca wartość wypływu wody ze zbiornika, czyli 12,8 metrów sześciennych na sekundę, nie grozi poważniejszym podniesieniem stanu wody w Warcie, czyli też w Częstochowie.

W razie znacznego niekontrolowanego wypływu ze zbiornika zagrożone zostałyby tereny gminy Poczesna, a w Częstochowie - jako pierwsze m.in. tereny magazynowe w okolicach Galerii Jurajskiej.

W Częstochowie występowały jedynie miejscowe podtopienia; były też kłopoty z nieodprowadzaniem wody oraz z cofaniem się i wybijaniem kanalizacji deszczowej. W związku z możliwością przelania się zbiornika w mieście sprawdzono już drożność klap zwrotnych kanalizacji deszczowej w rejonie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczono worki na piasek; służby monitorują też stan wałów.

Według dzisiejszych informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach alarm powodziowy obowiązuje, prócz Częstochowy, w gminach Siewierz, Koziegłowy i Mstów. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, w powiecie częstochowskim, w Pyskowicach, Kłobucku i Krupskim Młynie. W dziewięciu miejscach pomiaru stan rzek rano przekraczał stany alarmowe.

d3s7tsf

W gminie Siewierz zalanych zostało wiele gospodarstw rolnych, obiektów komunalnych oraz droga z Siewierza do Dąbrowy Górniczej. W gminie Koziegłowy podtopienia objęły ok. 50 posesji, w gminie Konopiska - ok. 30 budynków mieszkalnych i ok. 20 budynków gospodarczych, w gminie Mykanów zalanych zostało kilkadziesiąt posesji, a w gminie Blachownia - 10 gospodarstw domowych. W Dąbrowie Górniczej zalanych zostało łącznie 28 posesji.

W wielu gminach, zwłaszcza północnej części regionu, zalane zostały setki hektarów gruntów rolnych, np. w gminie Koniecpol powierzchnię zalanych pól i łąk oszacowano na 2 tys. ha, w gminie Krzepice - na 4 tys. ha, w gminie Szczekociny - na 1,5 tys. ha, a w gminie Kłobuck - na 1,1 tys. ha. Zgłoszenia o różnych szkodach - związanych m.in. z infrastrukturą drogową - napływały też do służb kryzysowych wojewody z powiatów lublinieckiego, kłobuckiego i zawierciańskiego.

Skutki poniedziałkowych i wtorkowych ulew dotknęły również południową i centralną część województwa, np. w miejscowości Wilamowice w powiecie bielskim Wilamowice zalanych zostało ponad 20 budynków i kilkanaście piwnic. Podtopienia, zalania, a także uszkodzenia dachów budynków zgłaszano też w powiatach: będzińskim, bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, gliwickim, mikołowskim, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim, żywieckim, a także w Jaworznie, Jastrzębiu Zdroju, Tychach i Żorach.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3s7tsf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s7tsf
Więcej tematów