Pożegnanie Jana Józefa Szczepańskiego
Kilkaset osób żegnało w środę w podkrakowskim Tyńcu Jana Józefa Szczepańskiego, zmarłego w ostatni czwartek pisarza, tłumacza i scenarzystę, byłego prezesa Związku Literatów Polskich.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski, były premier Tadeusz Mazowiecki, wiceprezes PEN Clubu Kazimierz Traciewicz, Wisława Szymborska, Zdzisław Najder oraz przyjaciele zmarłego z "Tygodnika Powszechnego".
"Bycie człowiekiem było dla niego zawsze ważniejsze od bycia literatem. Słowo pisane było drążeniem rzeczywistości bycia człowiekiem, było zapisem jego ludzkiej egzystencji" - powiedział w homilii podczas mszy świętej ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". -
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski powiedział podczas pogrzebu, że "opuścił nas wybitny autorytet moralny, twórca głębokich refleksji o źródłach etyki, zawsze niezależny, nieugięty wobec nacisków chwili", człowiek, dla którego słowo było "wspaniałym narzędziem - środkiem tworzenia ideałów i wartości".
Jan Józef Szczepański, uważany za jednego z najznakomitszych polskich pisarzy, zmarł w Krakowie 20 lutego po długiej i ciężkiej chorobie. Jest autorem wielu powieści, opowiadań, esejów, szkiców i reportaży. Jego najbardziej znane utwory to: "Buty i inne opowiadania", "Portki Odysa", "Polska jesień", "Ikar", "Wyspa", "Zatoka Białych Niedźwiedzi", "Przed nieznanym trybunałem" oraz "Kadencja". Szczepański napisał także scenariusze filmów: "Wolne miasto", "Westerplatte" i "Hubal". Był miłośnikiem twórczości Josepha Conrada.
Urodził się w 1919 r. w Warszawie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, był oficerem AK i partyzantem. Po ukończeniu orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim osiadł w Krakowie. Przez lata był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". (reb)