Trwa ładowanie...
d2zs8lh

Pożegnalna msza prymasa Polski

W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na
warszawskim Ursynowie prymas Polski kardynał Józef Glemp odprawił uroczystą mszę świętą, w czasie której koronował obraz
Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej. W czasie nabożeństwa
za 25 lat kierowania archidiecezją warszawską dziękowali prymasowi
biskupi i wierni.

Share
d2zs8lh

1 sierpnia prymas odchodzi na emeryturę z funkcji metropolity warszawskiego.

W mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu, kancelarii prezydenta RP, władz stolicy i liczni wierni.

Kard. Glemp podkreślił po uroczystości koronacji, że opiece Matki Bożej Ursynowskiej Wytrwale Szukającej powierza wszystkie matki. Obraz z jej wizerunkiem został znaleziony na klatce schodowej jednego z bloków na Ursynowie. Po renowacji okazało się, że pochodzi z XVII wieku.

Mówiąc o wizerunku z obrazu, prymas podkreślił, że przywodzi on na myśl Maryję, która szukała Jezusa w Jerozolimie przez trzy dni.

d2zs8lh

Myślę o tych wszystkich matkach, które nie wiedzą gdzie jest córka, gdzie jest syn. Może za granicą? Może w złym towarzystwie? Może gdzieś w niebezpiecznej sytuacji. Tu jest Matka Wytrwale Szukająca. (...) Niech wszystkie nasze matki doznają tu wsparcia, by odszukać swoje dziecko- mówił prymas na zakończenie mszy.

Jako drugie "zadanie domowe" dla wiernych wymienił pamięć o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Przypomniał, że miejscem szczególnej czci papieża Polaka jest budowana Świątynia Opatrzności Bożej. Jak powiedział, ważne jest, by "pogłębiać myśl Ojca Świętego, nie tylko dla nas, ale dla świata, bo to jest wielki prorok, którego nasza ziemia wydała dla świata".

Prymasowi za jego posługę dziękowali biskupi, a także przedstawiciele władz Warszawy. Specjalny list wystosował prezydent Lech Kaczyński.

"Wielką zasługą księdza prymasa było wspieranie kolejnych, demokratycznych przemian w naszej ojczyźnie, a także ułatwianie pokonywania społecznych lęków przed integracją z Unią Europejską" - napisał prezydent.

  1. rocznica nominacji Józefa Glempa na metropolitę warszawskiego mija 7 lipca. O tym, kto go zastąpi na tej funkcji, a być może także jako prymasa Polski, zdecyduje Stolica Apostolska.
d2zs8lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zs8lh
d2zs8lh
Więcej tematów