Trwa ładowanie...
d3vzqwu

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Stanisław Dziwisz wydał specjalne oświadczenie

"Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie" - pisze kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu, wydanym w związku z wieczornym pożarem katedry Notre Dame.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kard. Stanisław Dziwisz opublikował w sieci oświadczenie o Notre Dame
Kard. Stanisław Dziwisz opublikował w sieci oświadczenie o Notre Dame (Forum, Fot: Piotr Guzik)
d3vzqwu

"Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego. Polska była zawsze bliska Francji, a Francja Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię" - czytamy w oświadczeniu.

"Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników" - dodaje hierarcha.

"Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona. Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie" - podsumowuje kardynał.

d3vzqwu

"Jestem wstrząśnięty". Nie tylko Dziwisz

Stanisław Dziwisz to niejedyny polski hierarcha, który reaguje na wydarzenia w Paryżu. "Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie. Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony" - napisał na Twitterze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

d3vzqwu

"Nasza Pani". Notre Dame zostanie odbudowana

Gotycka katedra Notre Dame powstała w IX wieku. Jej nazwa "Nasza Pani" odnosi się do Matki Bożej. Jest jedną z najsłynniejszych świątyń Europy i świata. Jej budowa trwała 180 lat.

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Według straży pożarnej mógł mieć on związek z pracami renowacyjnymi budowli. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

d3vzqwu

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział wieczorem, iż "można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana". Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady katedry.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana. "Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona" - dodał.

Zobacz: Pożar Katedry Notre Dame. Halicki "zszokowany" wpisem Ogórek

d3vzqwu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d3vzqwu

d3vzqwu
d3vzqwu
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów