Trwa ładowanie...

Pożar buszu na południu Australii. Trwa walka z czasem

Australijscy strażacy walczą z pożarami buszu szalejącymi w okolicach miasta Adelaide, na południu kraju, przed spodziewanym w środę powrotem upałów - poinformowały władze.

Share
Pożar buszu na południu Australii. Trwa walka z czasem
Źródło: PAP/EPA, Fot: David Mariuz
d4eb9rf

Z pożarem, który wybuchł w piątek, walczy ponad 500 strażaków. Policja poinformowała, że co najmniej 29 osób, w większości strażacy, zostało lekko rannych.

Od niedzieli spadły nieco temperatury, a wiatr zelżał, co sprzyja akcji gaśniczej. Korzystniejsze warunki mają się utrzymać do wtorku, po czym temperatura może z powrotem sięgnąć 38 stopni Celsjusza - ostrzegają służby meteorologiczne.

d4eb9rf

- Naprawdę walczymy z czasem, żeby jak najbardziej opanować sytuację przed nastaniem bardziej upalnej pogody i silniejszego wiatru w drugiej części tygodnia - oświadczył premier stanu Australia Południowa Jay Weatherill.

Na wzgórzach na wschód od miasta ogień zniszczył ponad 30 domów. Spłonęło prawie 13 tys. hektarów roślinności, a żywioł w dalszym ciągu zagraża domom. Region, który zmaga się z ogniem, jest znany z rolnictwa i uprawy winorośli; liczy ok. 40 tys. mieszkańców.

Władze twierdzą, że to najpoważniejsza na tym terenie sytuacja od pożarów buszu w 1983 roku; zginęło wówczas 75 ludzi.

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów