Trwa ładowanie...

Powstanie most nad kanałem La Manche? Jest wstępne porozumienie

Podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych Francji i Wielkiej Brytanii mieli porozumieć się w sprawie powołania grupy ekspertów, która zajęłaby się budową mostu łączącego oba kraje. Budowla musiałaby mieć co najmniej 32 kilometry długości, gdyż tyle wynosi odległość między Francją a Wielką Brytanią w najwęższym miejscu kanału.

Powstanie most nad kanałem La Manche? Jest wstępne porozumienieŹródło: East News
d2jx7x5
d2jx7x5

W czwartek podczas brytyjsko-francuskich konsultacji rządowych minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson zasugerował, że to "kuriozalne", iż oba kraje połączone są jedynie torami kolejowymi obsługującymi połączenie Eurostar. Jako rozwiązanie zaproponował budowę mostu. Na jego projekt entuzjastycznie zareagował obecny na spotkaniu prezydent Emmanuel Macron. Pomysł Johnsona pozytywnie zaopiniowała także premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Budowa mostu byłaby karkołomnym przedsięwzięciem nie tylko z uwagi na dystans dzielący Wielką Brytanię i Francję, ale również z powodu różnicy poziomów po obu stronach kanału La Manche. Budowa Eurotunelu, który obecnie łączy dwa krańce kanału, pochłonęła 4,6 mld funtów. Koszty budowy mostu również nalezałoby liczyć w miliardach.

Projekt połączenia obu krajów mostem ma wielu przeciwników - jednym z nich jest jest Profesor architektury z Uniwersytetu w Liverpoolu Alan Dunlop. Ekspert twierdzi, że inwestycja mogłaby naruszyć "jeden z najczęściej używanych szlaków transportowych na świecie". Sceptycy przypominają również poprzednie przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą był minister Johnson. Na most-ogród nad Tamizą wydano ponad 50 mln funtów zanim ostatecznie wycofano się z jego budowy.

Źródło: rp.pl/rmf24.pl

Zobacz też: Zaostrza się sytuacja w Calais. Ciężarówki blokują dojazd do "dżungli"

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj