Powstanie kurhan pamięci Pyjasa i Pietraszki
Urny z ziemią z grobów Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki, a także księdza Jerzego Popiełuszki, złożyli na szczycie góry Matyski koło Radziechowych w Beskidach górale z Żywiecczyzny.
W tym miejscu ma zostać usypany kurhan, upamiętniający studentów - Pyjasa i Pietraszkę, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach w 1977 roku.
Urny przeniesiono na Matyskę w parusetosobowej procesji. Nieśli je samorządowcy, harcerze i uczniowie. Urny zostały złożone w grocie pod ustawionym na szczycie krzyżem milenijnym, jednym z najwyższych w Beskidach (ponad 20 metrów wysokości). Ziemia z urn da początek kurhanowi, który zostanie usypany obok krzyża.
Podczas procesji wierni wspominali w modlitwie poległych powstańców warszawskich, harcerzy broniących w 1939 r. wieży spadochronowej w Katowicach, żołnierzy którzy zginęli podczas II wojny światowej, pomordowanych przez NKWD oraz ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Modlili się również o beatyfikację księdza Jerzego Popiełuszki oraz za dusze Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki.
Stanisław Pyjas i Stanisław Pietraszko uczyli się wspólnie w żywieckim liceum. Później obaj studiowali w Krakowie - Pyjas polonistykę, Pietraszko fizykę.
Ciało działacza demokratycznej opozycji - Studenckiego Komitetu Solidarność, Stanisława Pyjasa, znaleziono 7 maja 1977 roku w kamienicy przy ulicy Szewskiej w Krakowie. Został śmiertelnie pobity. Za zbrodnią prawdopodobnie stała SB. Jedną z ostatnich osób, która widziały Pyjasa żywego, był Pietraszko. Sporządził rysopis mężczyzny, który szedł za Pyjasem. Kilka tygodni później w niewyjaśnionych okolicznościach Pietraszko utonął w Zalewie Solińskim.
Grób Stanisława Pyjasa znajduje się w jego rodzinnych Gilowicach, a Stanisława Pietraszki - w Radziechowych.