Trwa ładowanie...
d47ekxe
19-05-2006 00:15

Powstanie archiwum Stanisława Lema?

Czy powinno powstać Archiwum Stanisława Lema
na wzór Cricoteki i Archiwum Jerzego Turowicza? - zastanawia się
"Gazeta Krakowska". Zmarły 27 marca 2006 r. pisarz pozostawił po sobie kilkadziesiąt tysięcy listów, maszynopisy, mnóstwo wycinków prasowych i dokumentów, oraz oczywiście książki.

d47ekxe
d47ekxe

Samych wydań Stanisława Lema w obcych językach było prawie półtora tysiąca - mówi sekretarz pisarza Wojciech Zemek. Prawdopodobnie w archiwum znajduje się też intrygująca teczka opatrzona tytułem "Zupełnie nieudany kryminał".

Jak informuje dziennik o przyszłości tego archiwum zadecyduje rodzina pisarza. Jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie wiążących decyzji, zwłaszcza że nie wiemy dokładnie, co zawiera i jakie są w nim proporcje pomiędzy tym co prywatne, a tym co można by udostępnić - mówi syn pisarza, Tomasz Lem.

Obecnie trwa porządkowanie archiwum. To praca zakrojona na kilka lat - mówi Zemek. Odwiedziliśmy krakowskie Archiwum Państwowe. Otrzymaliśmy instrukcje, w jaki sposób zbiory segregować i opisywać - dodaje.

Przy okazji Archiwum wyraziło gotowość przejęcia kolekcji. Istnieje jednak obawa, że tam, wśród milionów innych dokumentów, archiwum Lema utraciłoby swą wyjątkowość. Nie mówiąc o tym, że stałoby się dostępne tylko dla nielicznych.

Jak stwierdza gazeta, że bezcenne dla kultury archiwum lemowskie nie budziło i nie budzi większego zainteresowania. Jeszcze za życia pisarza zaofiarowaliśmy komplet niemieckich wydań Instytutowi Germanistyki UJ. Uniwersytet stanowczo odmówił: z powodu braku miejsca - mówi Zemek.(PAP)

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj