Powstanie 1-petaflopowy superkomputer
Cray, znany producent superkomputerów, poinformował, że firma otrzymała zamówienie na zbudowanie pierwszego na świecie komputera o wydajności 1 petaflopa. Maszyna o nazwie kodowej "Baker" powstanie na zamówienie Oak Ridge National Laboratory, należącego do amerykańskiego Departamentu Energii. Superkomputer, który ma być gotowy w 2008 roku posłuży do badań nad nowymi materiałami, produkcją energii oraz poszerzy naszą wiedzę z dziedziny fizyki jądrowej i biologii. Będą mogły korzystać z niego również zewnętrzne firmy i instytucje, takie jak Boeing, DreamWorks czy Uniwersytet Harvarda.
"To wielki dzień dla Craya" - powiedział prezes firmy Peter Ungaro. "Superkomputery Craya jako pierwsze w historii osiągnęły wydajność gigaflopa w 1989 roku i jako pierwsze przekroczyły barierę jednego teraflopa w 1998 roku".
Dokładna konfiguracja "Bakera" nie jest jeszcze znana. Będzie ona zależała od współczynnika TDP ( thermal design power ) procesorów Opteron, które zostaną wykorzystane do jego zbudowania. Na razie wiadomo, że procesorów tych będą 24 tysiące. Cray zastosuje dwurdzeniowe układy, a superkomputer wykorzysta architekturę SMP ( symmetric multiprocessing - przetwarzanie symetryczne ), w której Opterony będą łączone w węzły po cztery układy za pomocą szyny HyperTransport. Te z kolei mają komunikować się ze sobą dzięki opracowanemu przez Craya systemowi SeaStar 3D.
Całość będzie pracowała pod kontrolą systemu Linux, który zostanie jednak tak zmodyfikowany, by z komunikacji pomiędzy procesorami wyeliminować wszelkie nadmiarowe informacje, pozostawiając jak najwięcej mocy obliczeniowej i przepustowości łączy dla obrabianych danych. Głównymi językami programowania wykorzystywanymi przez superkomputer będą, jak to zwykle ma miejsce w aplikacjach naukowych, Fortran oraz C.
Cray poinformował, że zbudowanie "Bakera" jest częścią wartej 200 milionów dolarów umowy, które opiewa również na rozbudowanie istniejącego w Oak Ridge systemu Cray XT3 do wydajności 250 teraflopów.
Obecnie najbardziej wydajnym superkomputerem na świecie jest BlueGene/L IBM-a, który wykonuje 367 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, czyli około jedną trzecią petaflopa.