Powstańcza radiostacja "Anna" uhonorowana tablicą
W miejscu, gdzie podczas Powstania
Warszawskiego mieściła się radiostacja "Anna" prezes Naczelnej
Rady Adwokackiej Ferdynand Rymar, oraz pracujący w radiostacji
Władysław Bartoszewski odsłonili pamiątkową tablicę.
07.08.2004 | aktual.: 07.08.2004 16:56
Dowódcą i jednym z pracowników radiostacji byli krakowscy adwokaci Kazimierz Ostrowski i Adam Dobrowolski.
Pod kryptonimem "Anna" po pierwszej dobie powstania otworzyliśmy przy ul. Marszałkowskiej 62 placówkę informacyjno-radiową, której zadaniem było współdziałanie z odległymi dzielnicami Warszawy - powiedział podczas uroczystości Bartoszewski.
Dzięki temu można było oszczędzić zdrowie i życie ludzi. Zamiast biegać pomiędzy dzielnicami z papierkami, narażeni na śmierć od kul, mogli oni nie być do tego użyci, bo wiadomości - jeśli nie były bardzo tajne - można było przekazać drogą radiową - dodał Bartoszewski.
Ponadto, jak przypomniał, od trzeciego sierpnia w tym budynku wydawany był oficjany dziennik AK "Biuletyn Informacyjny", który wyszedł w sumie 124 razy.
Dobrze, że Warszawa po 60 latach spłaca długi własnym dzieciom - powiedział Bartoszewski.
Inicjatorem powstania tablicy było koło seniorów izby krakowskiej, z której wywodzą się obaj wymienieni na niej adwokaci, a w szczególności mec. Stanisława Jaźwieckiego, przewodniczącego tego koła - powiedział Rymar.
Dodał, że dla niego osobiście odsłonięcie tablicy jest wzruszającą chwilą ponieważ sam pochodzi z Krakowa, a jego ojciec przyjaźnił się z obydwoma adwokatami.
Po uroczystości pod tablicą złożono wieńce m.in. w imieniu prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Leona Kieresa.
Placówka o kryptonimie "Anna" działała od drugiego sierpnia do trzeciego października 1944 r. Jej nazwa wzięła się od pseudonimu jednej z łączniczek w Powstaniu Warszawski - prof. filologii klasycznej Katarzyny Augustyniak.
Adam Dobrowolski (1903-1981) o pseudonimach: "Adamski", "Kowalski" i "Sawicki" w Powstaniu Warszawskim był dowódcą radiostacji "Kowal", a po jej zdobyciu członkiem załogi radiostacji "Anna". Do stycznia 1945 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Komendy Głównej AK. Po wojnie był adwokatem w Krakowie.
Kazimierz Ostrowski (1907-1999) pseudonim "Olesza" był do zakończenia działań powstańczych dowódcą radiostacji "Anna". Po wojnie był adwokatem i wieloletnim działaczem samorządu adwokackiego w Krakowie. Bronił w procesach politycznych.