PolskaPowstało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych

Powstało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych

Powstało Stowarzyszenie Dziennikarzy i
Mediów Internetowych. Jego celem jest m.in. działanie zmierzające
do uporządkowania prawa dotyczącego publikacji w sieci -
poinformował pomysłodawca stowarzyszenia, Krzysztof
Łoziński z internetowego magazynu publicystów "Kontrateksty".

24.11.2005 | aktual.: 24.11.2005 13:45

Spotkanie założycielskie stowarzyszenia odbyło się w Warszawie; obecnie trwa procedura rejestracyjna.

Dziennikarze internetowi mają wiele problemów. Głównym jest to, że w większości pracują za darmo. Cały dochód z publikowania w Internecie trafia do dystrybutora treści, providera internetowego - tłumaczył Łoziński.

Możemy wprowadzić płatne serwisy, ale wtedy ludzie przestaną nas czytać - zaznaczył. Jego zdaniem, lepszym pomysłem wydaje się nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i wprowadzenie możliwości przekazywania 1% podatku PIT nie tylko na organizacje pożytku publicznego, ale też media internetowe.

Czytelnicy sami zdecydują, czy chcą nas czytać, czy nie - podkreślił Łoziński. Według niego, obecnie w Polsce prawo jest nieprzystosowane do takiego bytu jak Internet.

Stowarzyszenie chce wprowadzać "wysokie standardy etyki dziennikarskiej". Do organizacji nie będą przyjmowani ludzie, "którym wolność słowa myli się z wolnością kłamstwa i nienawiści". Jak tłumaczył Łoziński, w Internecie jest bardzo dużo gazet nierzetelnych autorów, "osób, które nigdy nie byłyby przyjęte do normalnych mediów", a które w sieci zakładają swoje gazety. Są więc to np. pisma faszystowskie, rasistowskie - mówił Łoziński. Odcinamy się od tego - podkreślił.

Członkowie stowarzyszenia chcą także pomagać w pracy młodszym kolegom, dziennikarzom, którzy "bardzo chcą, ale niekiedy brakuje im umiejętności". Ich celem jest także zwrócenie uwagi na znaczenie mediów internetowych. Jesteśmy pomijani w przeglądach prasy; nasze teksty bywają przedrukowywane nawet przez duże gazety bez podania źródła - wyjaśnił Łoziński.

Stowarzyszenie jest organizacją apolityczną, o charakterze zawodowym. W statucie zapisano, że jego członkami mogą być dziennikarze przestrzegający prawa RP.

Według Łozińskiego, w Polsce działa kilkadziesiąt gazet i czasopism internetowych. Poza kilkoma dużymi tytułami ogólnokrajowymi, wychodzącymi wyłącznie w Internecie, oraz wydaniami internetowymi gazet drukowanych, działa duża liczba gazet lokalnych i tematycznych. Wychodzą też gazety internetowe mniejszości narodowych (wietnamskie, białoruskie), a poza granicami Polski wychodzi sporo tytułów polonijnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)