Powstał internetowy Słownik Biograficzny Śląska Cieszyńskiego
Książnica Cieszyńska uruchomiła w Internecie Słownik Biograficzny Śląska Cieszyńskiego. Zawiera ok. 5,5 tys. nazwisk, od wczesnego średniowiecza po współczesność - poinformowała Małgorzata Szelong z książnicy. Słownik dostępny jest pod adresem www.kc cieszyn.pl/biografie.
31.03.2005 17:50
Pracownicy Książnicy Cieszyńskiej, przygotowując słownik przeszukali ponad 80 polskich, czeskich, austriackich i niemieckich leksykonów, aby odnaleźć wątki cieszyńskie. O wyborze osoby nie decydowała przynależność narodowa, wyznaniowa czy poglądy polityczne, ale wyłącznie znaczenie postaci dla Śląska Cieszyńskiego - zazznaczyła Szelong.
Słownik otwiera duchowny Arnold urodzony ok. 1225 roku. Był prawnikiem i urzędnikiem dworskim. W latach 1265-1281 był notariuszem na dworze księcia Władysława w Opolu, następnie urzędnikiem jego synów - Mieszka i Przemysława. Ostatnia wzmianka o nim datowana jest na rok 1292. Najmłodszą postacią jest urodzony w 1981 r. w Hawierzowie na Zaolziu pisarz i muzyk Dariusz Jedzok.
W słowniku wyszukiwać można danych poprzez nazwisko lub pseudonim, rok urodzenia, śmierci, a także nazwy miejscowości, w których osoba działała, wykonywany zawód, a nawet nazwę instytucji, z którymi była związana.
Autorem pierwszego tego typu wydawnictwa na Śląsku Cieszyńskim był Leopold Jan Szersznik. W opublikowanym w 1810 r. "Leksykonie pisarzy i artystów Księstwa Cieszyńskiego" zamieścił 109 biogramów osób zasłużonych dla rozwoju nauki i kultury tego regionu.
W czasach nam bliższych opublikowanych zostało kilka kolejnych regionalnych lub lokalnych leksykonów i zestawień biograficznych, które obejmowały zasięgiem cały Śląsk Cieszyński lub niektóre spośród leżących na jego obszarze miejscowości. Żaden nie był jednak tak kompletny jak obecny - powiedziała Szelong. (mila)