Powstaje europejski system satelitarny EGNOS
Dobiega końca wdrażanie systemu satelitów nawigacyjnych EGNOS. System jest już gotowy pod względem technicznym, ale przed rozpoczęciem pełnej eksploatacji wykonywane są jeszcze ostatnie testy i prace doświadczalne - poinformował prof. Janusz Zieliński z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN.
25.10.2005 | aktual.: 25.10.2005 13:16
EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu satelitów nawigacyjnych GPS, umożliwiającym precyzyjną lokalizację różnych obiektów na powierzchni Ziemi oraz kierowanie ruchem samolotów, statków i pojazdów drogowych.
System EGNOS został utworzony na mocy porozumienia między Europejską Agencją Kosmiczną, Komisją Europejską oraz Europejską Organizacją dla Bezpieczeństwa Nawigacji Powietrznej - Eurocontrol. Składa się z części kosmicznej obejmującej satelity GPS, GLONASS oraz Imarsat i Artemis. Część naziemną stanowią cztery stacje MCC (Mission Control Centre) do kontrolowania naziemnej części sygnału EGNOS, siedem stacji NLES (Navigation Land Earth Stations) do łączności z satelitami i 34 stacje RIMS (Ranging and Monitoring Integrity Stations) odpowiedzialne za śledzenie satelitów i pilnowanie jakości sygnałów.
Jedna ze stacji RIMS została uruchomiona 2004 roku w Warszawie na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Satelitarny system EGNOS pozwoli na określanie pozycji różnych obiektów z dokładnością kilku metrów. Umożliwi tym samym zastosowanie nawigacji satelitarnej w lotnictwie, żegludze i transporcie lądowym, a także przy koordynacji działalności służb ratowniczych, straży pożarnej, służb medycznych, policji. Będzie też mógł być wykorzystywany w nauce, w rolnictwie, leśnictwie, ochronie środowiska, a także w pozyskiwaniu informacji geograficznej nieodzownej w procesie zarządzania i administrowania krajem.
W Polsce system EGNOS jest już wykorzystywany eksperymentalnie, m.in. w geodezji, kartografii i w rolnictwie - do pomiarów i kontroli użytków i upraw. System EGNOS, obejmujący swym zasięgiem Europę i Afrykę Północną, jest wstępem do budowanego od podstaw pierwszego europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.
Dotychczasowe doświadczenie oraz możliwości, jakie stwarza EGNOS, zostaną zaprezentowane na międzynarodowej konferencji 27-28 października w Gdyni, zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Punkt Informacyjny Galileo przy Centrum Badań Kosmicznych PAN.