PolskaPowstaje europejski system satelitarny EGNOS

Powstaje europejski system satelitarny EGNOS

Dobiega końca wdrażanie systemu satelitów nawigacyjnych EGNOS. System jest już gotowy pod względem technicznym, ale przed rozpoczęciem pełnej eksploatacji wykonywane są jeszcze ostatnie testy i prace doświadczalne - poinformował prof. Janusz Zieliński z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu satelitów nawigacyjnych GPS, umożliwiającym precyzyjną lokalizację różnych obiektów na powierzchni Ziemi oraz kierowanie ruchem samolotów, statków i pojazdów drogowych.

System EGNOS został utworzony na mocy porozumienia między Europejską Agencją Kosmiczną, Komisją Europejską oraz Europejską Organizacją dla Bezpieczeństwa Nawigacji Powietrznej - Eurocontrol. Składa się z części kosmicznej obejmującej satelity GPS, GLONASS oraz Imarsat i Artemis. Część naziemną stanowią cztery stacje MCC (Mission Control Centre) do kontrolowania naziemnej części sygnału EGNOS, siedem stacji NLES (Navigation Land Earth Stations) do łączności z satelitami i 34 stacje RIMS (Ranging and Monitoring Integrity Stations) odpowiedzialne za śledzenie satelitów i pilnowanie jakości sygnałów.

Jedna ze stacji RIMS została uruchomiona 2004 roku w Warszawie na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Satelitarny system EGNOS pozwoli na określanie pozycji różnych obiektów z dokładnością kilku metrów. Umożliwi tym samym zastosowanie nawigacji satelitarnej w lotnictwie, żegludze i transporcie lądowym, a także przy koordynacji działalności służb ratowniczych, straży pożarnej, służb medycznych, policji. Będzie też mógł być wykorzystywany w nauce, w rolnictwie, leśnictwie, ochronie środowiska, a także w pozyskiwaniu informacji geograficznej nieodzownej w procesie zarządzania i administrowania krajem.

W Polsce system EGNOS jest już wykorzystywany eksperymentalnie, m.in. w geodezji, kartografii i w rolnictwie - do pomiarów i kontroli użytków i upraw. System EGNOS, obejmujący swym zasięgiem Europę i Afrykę Północną, jest wstępem do budowanego od podstaw pierwszego europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Dotychczasowe doświadczenie oraz możliwości, jakie stwarza EGNOS, zostaną zaprezentowane na międzynarodowej konferencji 27-28 października w Gdyni, zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Punkt Informacyjny Galileo przy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)