Powołano podkomisję do spraw nowelizacji ustawy medialnej
Siedmiu posłów liczy powołana w czwartek
podkomisja sejmowa, która pracować będzie nad nowelizacją ustawy o
radiofonii i telewizji.
W skład podkomisji weszli członkowie komisji kultury i środków przekazu oraz infrastruktury: Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Antoni Mężydło (PO), Urszula Augustyn (PO), Jan Ołdakowski (PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Jan Racki (PSL) i Grzegorz Napieralski (LiD).
Podkomisja rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu; na następny czwartek zaplanowano spotkanie z przedstawicielami środowisk i instytucji zainteresowanych ustawą, w tym ekspertami i medioznawcami.
Przygotowana przez PO nowelizacja ma zmienić sposób powoływania zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia oraz ograniczyć kompetencje KRRiT.
W opinii PO, nowe regulacje pozwolą odpolitycznić media publiczne; PiS odpowiada, że jest wręcz przeciwnie, a proponowane rozwiązania to powrót do Radiokomitetu.
W czwartek minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna zapowiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że Platforma może się wycofać z jednego z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy, który pozwalałby ministrowi skarbu "z ważnych powodów" odwołać członków władz TVP i Polskiego Radia.
Ten zapis... jeżeli jest dyskusyjny i wywołuje tak wiele emocji, możemy się z niego wycofać - powiedział minister. Dla nas najważniejsze jest odepchnąć polityków od mediów publicznych. Myślę, że uda nam się to zrobić, że wreszcie przyszedł ten czas - podkreślił Schetyna.
Według projektu, aby zostać członkiem zarządu lub rady nadzorczej TVP lub Polskiego Radia trzeba wygrać konkurs, który zorganizuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z ministrem skarbu. Tak wyłonionych kandydatów powoływałoby i odwoływało walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli w tym przypadku Minister Skarbu Państwa (do tej pory członków rad nadzorczych - bez możliwości odwołania przed końcem kadencji - powoływała KRRiT; członków zarządów - w ramach konkursu - rada nadzorcza).
Minister mógłby też "z ważnych powodów" odwołać członka zarządu lub rady nadzorczej przed upływem kadencji.
Projekt zwiększa też skład KRRiT - z pięciu do siedmiu członków: trzech powoływałby Sejm, a po dwóch Senat i prezydent. Nowela precyzuje też, że w przypadku odwołania lub śmierci członka KRRiT przed upływem kadencji jego następca powoływany jest "niezwłocznie".
Zgodnie z projektem, do KRRiT wybierane mają być osoby "wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu" oraz posiadające co najmniej dwie rekomendacje wyższych uczelni, stowarzyszeń twórców lub ogólnokrajowych organizacji samorządu dziennikarskiego.
Projekt noweli znacząco uszczupla kompetencje Krajowej Rady: przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawanie lub odbieranie statusu nadawcy społecznego ma bowiem należeć do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Krajowej Radzie pozostawiono jedynie sprawowanie kontroli programowej nad nadawcami.