PolskaPowołano podkomisję do spraw nowelizacji ustawy medialnej

Powołano podkomisję do spraw nowelizacji ustawy medialnej

Siedmiu posłów liczy powołana w czwartek
podkomisja sejmowa, która pracować będzie nad nowelizacją ustawy o
radiofonii i telewizji.

W skład podkomisji weszli członkowie komisji kultury i środków przekazu oraz infrastruktury: Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Antoni Mężydło (PO), Urszula Augustyn (PO), Jan Ołdakowski (PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Jan Racki (PSL) i Grzegorz Napieralski (LiD).

Podkomisja rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu; na następny czwartek zaplanowano spotkanie z przedstawicielami środowisk i instytucji zainteresowanych ustawą, w tym ekspertami i medioznawcami.

Przygotowana przez PO nowelizacja ma zmienić sposób powoływania zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia oraz ograniczyć kompetencje KRRiT.

W opinii PO, nowe regulacje pozwolą odpolitycznić media publiczne; PiS odpowiada, że jest wręcz przeciwnie, a proponowane rozwiązania to powrót do Radiokomitetu.

W czwartek minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna zapowiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że Platforma może się wycofać z jednego z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy, który pozwalałby ministrowi skarbu "z ważnych powodów" odwołać członków władz TVP i Polskiego Radia.

Ten zapis... jeżeli jest dyskusyjny i wywołuje tak wiele emocji, możemy się z niego wycofać - powiedział minister. Dla nas najważniejsze jest odepchnąć polityków od mediów publicznych. Myślę, że uda nam się to zrobić, że wreszcie przyszedł ten czas - podkreślił Schetyna.

Według projektu, aby zostać członkiem zarządu lub rady nadzorczej TVP lub Polskiego Radia trzeba wygrać konkurs, który zorganizuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z ministrem skarbu. Tak wyłonionych kandydatów powoływałoby i odwoływało walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli w tym przypadku Minister Skarbu Państwa (do tej pory członków rad nadzorczych - bez możliwości odwołania przed końcem kadencji - powoływała KRRiT; członków zarządów - w ramach konkursu - rada nadzorcza).

Minister mógłby też "z ważnych powodów" odwołać członka zarządu lub rady nadzorczej przed upływem kadencji.

Projekt zwiększa też skład KRRiT - z pięciu do siedmiu członków: trzech powoływałby Sejm, a po dwóch Senat i prezydent. Nowela precyzuje też, że w przypadku odwołania lub śmierci członka KRRiT przed upływem kadencji jego następca powoływany jest "niezwłocznie".

Zgodnie z projektem, do KRRiT wybierane mają być osoby "wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu" oraz posiadające co najmniej dwie rekomendacje wyższych uczelni, stowarzyszeń twórców lub ogólnokrajowych organizacji samorządu dziennikarskiego.

Projekt noweli znacząco uszczupla kompetencje Krajowej Rady: przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawanie lub odbieranie statusu nadawcy społecznego ma bowiem należeć do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Krajowej Radzie pozostawiono jedynie sprawowanie kontroli programowej nad nadawcami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)