Powołano komitet honorowy obchodów 25. rocznicy Sierpnia '80
Dwanaście osób tworzy komitet honorowy obchodów 25. rocznicy Sierpnia 80 i powstania "Solidarności" w 2005 roku . Jego skład podano na konferencji prasowej w Gdańsku. Komitetowi przewodniczy Lech Wałęsa.
Zaproszenie Wałęsy do udziału w komitecie przyjęli: Bogdan Borusewicz, Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, Bronisław Geremek, prymas Józef Glemp, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Marian Krzaklewski, Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak-Jeziorański, Janusz Śniadek i Andrzej Wajda.
W konferencji prasowej uczestniczyła większość wymienionych osób. Nie było tylko prymasa Glempa, Bartoszewskiego, Nowaka- Jeziorańskiego i Mazowieckiego. Konferencję poprzedziło pierwsze, dwugodzinne, zamknięte dla mediów posiedzenie komitetu honorowego.
Obchody 25. rocznicy Sierpnia 80 i powstania "Solidarności" będą się odbywać w całym kraju. Będą to m.in. wykłady, wystawy, koncerty muzyczne. Organizatorzy obchodów jubileuszu chcą, aby wzięli w nich udział takie osobistości jak b. prezydent Czech Vaclav Havel, b. prezydent USA George Bush, doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera prof. Zbigniew Brzeziński i laureat pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela.
Założyciel "Solidarności" oczekuje, że przyszłoroczne obchody jubileuszu Sierpnia 80, pozwolą na "zrozumienie tamtych wielkich dni, tego wielkiego zwycięstwa", a jednocześnie "rysowanie rozwiązań dla przyszłości globalnego świata".
Do udziału w obchodach 25. rocznicy Sierpnia 80 i powstania "Solidarności" zaproszony zostanie także prezydent Aleksander Kwaśniewski. Prezydent Kwaśniewski jest głową państwa i na pewno jego obecność w różnych uroczystościach tych obchodów będzie przewidziana - podkreślił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Wałęsa podkreślił, że skład komitetu nie jest jeszcze zamknięty. Jeśli będą jakieś mankamenty i wspólnie dojdziemy do wniosku, że lepiej nam się powiedzie, jak jeszcze ktoś będzie z nami, to mam nadzieję, że to uczynimy - zaznaczył.
To ma być rozpamiętywanie wielkiego sukcesu narodowego. To był bezkrwawy, pokojowy sposób zmiany systemu politycznego (...) "Solidarność" to brama otwierająca drogę do wolności nie tylko Polsce, ale całej Europie Środkowo-Wschodniej - dodał Adamowicz.