Trwa ładowanie...
d2hocj3
01-04-2005 16:30

Powojenny Wrocław na wystawie

Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego od piątku do niedzieli prowadzą zbiórkę dokumentów i fotografii dotyczących pierwszych lat powojennego Wrocławia. Zebrane przedmioty zostaną pokazane 6 maja na wrocławskim Rynku podczas wystawy upamiętniającej 60. rocznicę wyzwolenia miasta i powrotu do Polski.

d2hocj3
d2hocj3

Konkurs na zorganizowanie wystawy wygrało Muzeum Powstania Warszawskiego. Przygotowującym ekspozycję najbardziej zależy, aby wrocławianie przynosili zdjęcia z uroczystości rodzinnych i świąt (w szczególności z Wigilii 1945 roku), zdjęcia pokazujące życie codzienne, druki urzędowe, legitymacje, itp. Zebrane dokumenty oraz ich kopie staną się częścią zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówi, że przynoszone przez wrocławian dokumenty pokazują m.in., w jak absurdalnym, biurokratycznym systemie wtedy ludzie żyli.

Na posiadanie poniemieckich mebli czy używanie roweru lub motoroweru trzeba było mieć pozwolenie. Gdy się go nie miało, przedmioty przepadały - powiedział Ołdakowski.

Kolekcję zdjęć i dokumentów przyniósł m.in. Andrzej Rumiński, który trafił na Dolny Śląsk wraz z matką z Wileńszczyzny. Okazało się, że jego ojciec wykonał przed wojną skrzynię pancerną, w której w Ossolineum przechowywano rękopis "Pana Tadeusza".

d2hocj3

Dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko podkreślił, że zainteresowanie wrocławian zbiórką jest duże, a ludzie przynoszą bardzo ciekawe dokumenty. Mieszkańcy Wrocławia przekazują nam w darze autentyczne dokumenty z rodzinnych archiwów. To świadczy o olbrzymim zaufaniu, jakim się nas obdarza. Te materiały posłużą też przyszłym badaczom - zaznaczył dyrektor Zakładu.

Plenerowa wystawa zostanie otwarta na Rynku we Wrocławiu 6 maja.

d2hocj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hocj3
Więcej tematów