Trwa ładowanie...

"To ogromny szok". Gen. Koziej zdziwiony sprawą Gromadzińskiego

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne wobec gen. broni Jarosława Gromadzińskiego. W związku z tym został natychmiastowo odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. - Odbije się to na marce SKW. To oznacza, że najprawdopodobniej wcześniej popełniono błąd - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Stanisław Koziej.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne wobec gen. broni Jarosława GromadzińskiegoSłużba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne wobec gen. broni Jarosława GromadzińskiegoŹródło: East News, fot: Marek Maliszewski/REPORTER
d1s225o
d1s225o

W środę Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w związku z wszczętym przez SKW postępowaniem została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju.

Generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku Stanisław Koziej w rozmowie z Wirtualną Polską przyznaje, że zdziwił się, że komunikat MON dotyczy akurat gen. Gromadzińskiego. - To dla mnie ogromny szok. Wysoko oceniam pana generała, jego kompetencje i przebieg służby - komentuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziś Polska nie weszłaby do NATO? "Pewnie nie bylibyśmy przyjęci"

Wojskowy przyznaje, że dla Polski jest to trudna sytuacja. - Po pierwsze: musimy dokonywać szybko i alarmowo zmian na ważnym międzynarodowym stanowisku dowódczym, jakim jest dowódca Eurokorpusu. Po drugie: nie najlepiej to świadczy o profesjonalizmie Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która przez ostatnie lata musiała wydawać poświadczenia bezpieczeństwa panu generałowi - ocenia.

d1s225o

"Powód musiał być poważny"

Gen. Koziej dodaje, że SKW nie podaje powodów decyzji, dlatego oceniać możemy tylko jej skutki. - O powodach możemy tylko spekulować, to zbyt delikatna sprawa, by snuć domysły - mówi.

- Zakładam, że powód musi być poważny, skoro służby zdecydowały się na tak radykalny ruch. Przecież to spowodowało odwołanie polskiego generała, na jednym z ważniejszych ze stanowisk, jakie pełniliśmy - ocenia generał. Wojskowy nie wyklucza jednak, że "pojawił się jakiś element już trakcie służby generała".

Nowym dowódcą Eurokorpusu gen. Błazeusz

O odwołaniu dotychczasowego dowódcy Eurokorpusu poinformował resort obrony w środę w komunikacie.

d1s225o

Jak wskazano, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne "dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera". "W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju" - poinformowało MON.

W tym samym komunikacie zapowiedziano, że dla zapewnienia ciągłości na stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer.

Jego nazwisko przekazał w następnym komunikacie na portalu X (Twitterze) rzecznik MON Janusz Sejmej. "Nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego" - napisał.

d1s225o

Gen. Gromadziński w środę wieczorem wydał oświadczenie w mediach społecznościowych. "Chciałbym zapewnić, że nie mam sobie nic do zarzucenia. Wierzę, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla mnie pozytywnie" -przekazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s225o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s225o
Więcej tematów