Trwa ładowanie...

Potężne nawałnice w wielu regionach. Ściana deszczu, straż w akcji

Niż "Halina" wciąż daje się nam we znaki. Po południu potężna nawałnica przeszła nad okolicami Radomia. Podobnie było m.in. w Łódzkiem i na Pomorzu. Na południu wzbierają rzeki. Opóźnionych jest wiele pociągów. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości: padać szybko nie przestanie.

Share
drac2py

- Na autostradzie A2 ściana deszczu. Auta jadą z prędkością 50 km/h - informuje z trasy reporter WP Klaudiusz Michalec. Jego nagranie pokazuje, jak niebezpieczne warunki panują na drodze z Warszawy w kierunku Łodzi.

Nawałnica przeszła także nad Radomiem i okolicami. Tam również mieszkańcy mówią o ścianie deszczu. Porywy wiatru łamały drzewa - podaje portal echodnia.eu. Najmocniej padało w okolicach Iłży. Na drogach było bardzo niebezpiecznie: spadła widoczność i kierowcy zwolnili do minimalnej prędkości.

- W Skaryszewach strażacy wypompowywali wodę z piwnicy w przychodni. Interweniowali też w samym Radomiu - mówi nam dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

drac2py

Od pioruna zapaliły się z kolei zabudowania gospodarcze koło Pionek.

"Przerażające chmury przed wspomnianą nawałnicą w Radomiu. W tym coś na kształt trąby powietrznej. Wieczorem w Radomiu przeszła kolejna burza z piorunami i wielką ulewą tym razem już w samym mieście, a nie w okolicach" - pisze przez dziejesie.wp.pl pan Krzysztof i dołącza zdjęcia.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

Na Pomorzu też groźnie

Po ulewie o zalaniach informują też służby z Kaszub.

drac2py

W powiecie bytowskim strażacy wyjeżdżali ok. 70 razy - podaje Radio Gdańsk. Najwięcej wody spadło w Miastku (zalana jest ul. Kowalska), Piaszczynie, Węgorzynku i Osiekach. Trwa usuwanie skutków ulewy.

Na południu wciąż leje

W całej Małopolsce cały czas pada deszcz - przybywa wody w rzekach, miejscami występują też lokalne podtopienia - informuje dziennikpolski24.pl.

Jak dodaje Radio Kraków, strażacy wyruszyli już na pierwsze interwencje. W tej chwili działania prowadzone są w ponad 100 miejscach powiatów: krakowskiego, limanowskiego i bocheńskiego. Problemem są nie tylko podtopienia czy zalane piwnice, ale też połamane gałęzie.

Most tymczasowy na Zakopiance w Białym Dunajcu został zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. Dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb.

drac2py

Na Podhalu podtapiana jest niemal cała wieś - Czarna Góra w Bukowinie Tatrzańskiej - alarmuje serwis gazetakrakowska.pl, zaznaczając, że woda już nie tylko zalewa piwnice, ale niebawem może wedrzeć się do mieszkań. Podtopienia są także w Poroninie, Białym Dunajcu, Kościelisku i Leśnicy.

Na Podbeskidziu wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

W Świętokrzyskiem ewakuowano obóz harcerski w okolicach Końskich. W miejscowości Wiosna zalane są piwnice i drogi - piszą do nas czytelnicy WP.

Czekamy na Wasze zdjęcia

"Leje też na trasie z Warszawy do Gdańska" - pisze nasza czytelniczka i przesyła zdjęcie z pociągu.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

Czekamy na Wasze zdjęcia i nagrania pokazujące skutki ulew. Prześlijcie nam przez dziejesie.wp.pl

Prognozy nie są korzystne. W związku z przewidywanymi dalszymi opadami deszczu i burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia dla Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska.

Natomiast pierwszym stopniem zagrożenia objęto województwa: łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie i opolskie.

drac2py
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drac2py
drac2py
Więcej tematów