ycipk-2vx8ql
Potężne eksplozje i pożary w składzie materiałów wybuchowych w Tiencin w Chinach
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
eksplozja

Potężne eksplozje i pożary w składzie materiałów wybuchowych w Tiencin w Chinach

W serii gigantycznych eksplozji, do których doszło w środę wieczorem w mieście Tiencin, na północnym wschodzie Chin, śmierć poniosło co najmniej 50 osób, a ponad 700 zostało rannych, w tym 71 ciężko - podała państwowa agencja Xinhua.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2vx8ql

Zobacz również galerię: Potężny wybuch w chińskim składzie materiałów wybuchowych

Wśród zabitych w wyniku wybuchów w strefie przemysłowej, gdzie przechowywane były m.in. toksyczne chemikalia i gazy, jest 12 spośród ponad tysiąca strażaków wysłanych na miejsce. 36 uważa się za zaginionych. Eksplozje były odczuwalne w promieniu wielu kilometrów.

ycipk-2vx8ql

Katastrofa w jednym z największych chińskich miast świadczy o nawracających kłopotach kraju w kwestii bezpieczeństwa przemysłowego.

(fot. PAP/EPA)
Podziel się

Według państwowych mediów początek serii wybuchów nastąpił w magazynie w części portowej miasta, gdzie zapaliła się dostawa materiałów wybuchowych. Niebo nad wielomilionowym Tiencinem rozświetliły potężne kule ognia, a chwilę później ulice spowiły gęste kłęby dymu. Gruz był wyrzucany na wysokość kilkunastu metrów.

W następstwie eksplozji zatrzęsły się domy. Zniszczonych zostało ok. 10 budynków, w których mieściły się firmy logistyczne; spaliło się ponad tysiąc samochodów zaparkowanych na pobliskim parkingu. Jak podaje agencja AFP, rano nad Tiencinem nadal unosiły się kłęby dymu.

ycipk-2vx8ql

Na zdjęciach widać płomienie otaczające mury budynków, rzędy zwęglonych aut i porozrzucane kontenery.

Na razie nic nie świadczy o tym, że toksyczne substancje dostały się do powietrza. Beijing News poinformował o żółtej pianie na miejscu wybuchu, ale nie jest jasne, czy jest to wynik eksplozji czy też efekt akcji strażaków.

Siła pierwszego wybuchu odpowiadała detonacji trzech ton trotylu, a druga eksplozja była równa detonacji 21 ton tego materiału - poinformował chiński ośrodek nadzoru nad trzęsieniami ziemi.

ycipk-2vx8ql

- Przypominało to wybuch bomby atomowej. Było to przerażające, ale też piękne - powiedział kierowca Zhao Zhencheng.

- Po pierwszej eksplozji wszyscy wybiegli na zewnątrz. Potem usłyszeliśmy kolejną serię wybuchów, na tysiące kawałków popękały szyby w oknach - powiedział 27-letni Huang Shiting, który mieszka obok strefy przemysłowej.

Prezydent Chin Xi Jinping polecił dołożenie wszelkich starań, aby uratować rannych i ukarać winnych.

Według policji w Tiencin pierwsza eksplozja nastąpiła w kontenerach w magazynach niebezpiecznych materiałów należących do firmy Ruhai Logistics, która ma odpowiednie zezwolenia na swą działalność. Państwowe media podały, że zatrzymano szefów tego przedsiębiorstwa.

ycipk-2vx8ql

Co z normami bezpieczeństwa?

W chińskich zakładach przemysłowych często nieprzestrzegane są normy bezpieczeństwa. Właściciele nie stosują się do obowiązujących zasad, aby zaoszczędzić i wolą zapłacić skorumpowanym inspektorom, by w ten sposób uniknąć zbyt ostrych kontroli.

W lipcu w eksplozji w nielegalnym magazynie sztucznych ogni w prowincji Hebei, na północy kraju zginęło 15 osób, a kilkanaście zostało rannych.

W sierpniu 2014 roku co najmniej 71 poniosło śmierć w wybuchu w fabryce części wymiennych do samochodów w Kunshan, pod Szanghajem.

ycipk-2vx8ql

Oddalone o ok. 120 km od Pekinu Tiencin jest ważnym portem i ośrodkiem przemysłowym i jednym z najnowocześniejszych miast Chin. Według danych z 2013 roku, aglomerację zamieszkuje ok. 15 mln ludzi.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vx8ql

ycipk-2vx8ql